Slovenský ministr obrany Kaliňák navštívil Česko

Ministryně obrany Jana Černochová na Ministerstvu obrany jednala se svým slovenským kolegou Robertem Kaliňákem. Mluvili spolu o dalším působení mnohonárodní mise NATO na Slovensku, ochraně slovenského vzdušného prostoru i pokračování bilaterální spolupráce obou zemí. Návštěva České republiky byla tradičně první zahraniční cestou nového slovenského ministra obrany.

„Slovensko patří nejen v otázkách obrany k našim nejbližším partnerům. Úzce spolupracujeme v řadě oblastí vojenských odborností, naši vojáci se potkávají na společných cvičeních. Důkazem blízkých vztahů je i české zapojení do ochrany vzdušného prostoru Slovenska nebo koordinace nákupu bojových vozidel pěchoty CV90,“ řekla Černochová. Ocenila, že nový slovenský ministr dodržel zažitou tradici a na svou první oficiální zahraniční cestu přijel právě do České republiky. Ubezpečila ho, že jejím zájmem je pokračovat v intenzivní spolupráci obou zemí.

Příkladem blízkých vztahů je ochrana vzdušného prostoru Slovenska, na které se česká armáda již od září 2022 podílí. „Ubezpečila jsem pana ministra Kaliňáka, že svůj závazek splníme a na ochraně slovenského nebe se budeme podílet do konce příštího roku. Pokud o to bude zájem, jsme připraveni v tom pokračovat i v roce 2025,“ uvedla Černochová.

Ministři při jednáních mluvili také o loňské dohodě, která se týká koordinace postupu při pořízení a provozování pásových bojových vozidel pěchoty CV90. „Jde o historicky největší projekt spolupráce armád České a Slovenské republiky, který otevírá prostor pro ještě užší spolupráci. Hlavně je to velká příležitost pro firmy obou států z oblasti obranného průmyslu. Je proto potřeba na toto navázat a spolupráci ještě prohlubovat,“ uvedla Černochová.

Významným tématem jednání bylo také mnohonárodní bojové uskupení NATO, kterému na Slovensku od jara 2022 velí Česká republika. Spojenci jednotku ve výcvikovém prostoru Lešť zřídili kvůli posílení východního křídla Severoatlantické aliance v reakci na agresi Ruska na Ukrajině. Její součástí je v současné době 451 českých vojáků. „Uskupení má svůj smysl, a proto si velmi cením dosavadní politické, vojenské a logistické podpory, kterou této aktivitě Slovensko věnuje,“ uvedla česká ministryně obrany. „V jednání je dočasné převzetí velení mise Španělskem v průběhu příštího roku. Čeští vojáci budou nicméně do uskupení nadále zapojeni,” dodala.

Oba ministři se shodli na pokračování pravidelných setkáních. Příležitost k jednání budou mít již příští týden, kdy Praha bude hostit schůzku ministrů zemí V4, CECD a západního Balkánu.