Vrtulníkáři z Náměště posílí obranu východního křídla NATO

Minulý týden vyslala Armáda ČR zhruba stočlennou vrtulníkovou jednotku s modernizovanými vrtulníky Mi-171Š z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou do Polska. Celý rok zde bude podporovat spojence včetně polské jednotky SOF (Special Operation Forces) a posílí tak kolektivní obranu Aliance na jejím východním křídle.

Tým tvoří jak létající personál, tak specialisté inženýrské letecké služby, logistiky a dalších odborností. Kromě modernizovaných vrtulníků Mi-171Š je jednotka vybavena i pozemní technikou.

Příslušníci jednotky jsou vycvičeni k zasazování výsadků, provádění vzdušného průzkumu a k plnění úkolů přepravy osob a materiálu.

„Hlavním úkolem vrtulníkové jednotky bude spolupráce s polskými ozbrojenými silami a aliančními jednotkami začleněnými do struktur NATO,“ přiblížil činnost českých vojáků v Polsku velitel uskupení major P. U.

Výstavba zázemí pro působení celého uskupení začala v Polsku už v prosinci minulého roku. Nyní po přesunutí celé jednotky pokračují vojáci v logistických i operačních přípravách, aby v nejbližší době mohli zahájit plnění operačního úkolu.

Národní hodnocení jednotky pro zahraniční operaci podle standardů NATO

Samotnému odjezdu jednotky předcházela dlouhá příprava s množstvím vojenských cvičení, která končila v závěru loňského roku národním hodnocením jednotky podle NATO standardu TACEVAL. Toto národní hodnocení připravenosti řídilo Velitelství pro operace AČR a celý proces dozoroval národní představitel ze sekce rozvoje sil MO. Vojáci řešili množství incidentů v operační a zpravodajské oblasti, a také v oblasti ochrany sil a logistiky.

„Cílem bylo prověřit, že jednotka je schopná plnohodnotně působit v místě nasazení, řešit nenadálé situace, komunikovat a spolupracovat s nadřízeným stupněm, aliančními partnery i hostitelskou zemí,“ shrnul plukovník Martin Janatka, náčelník štábu velitelství pro operace.

Vrtulníkáři působili v zahraniční již v minulosti

Jednotky Task Force HIPPO působily v zahraničí naposledy v Afghánistánu. V letech 2009-2011 ze základny Šarana v blízkosti pákistánských hranic zajišťovala transport osob a materiálu i evakuaci zraněných vojáků NATO a tamních bezpečnostních sil. Pro Regionální velitelství východ (RC-E) tehdy posádky přepravily přes 9000 osob a 334 tun materiálu. Ve dvou letech se zde vystřídalo sedm kontingentů.

V Afghánistánu byly také v letech 2008-2019 nasazeny i týmy, které měly za úkol výcvik příslušníků vzdušných sil místní armády na vrtulnících řady Mi. S tímto úkolem se zde prostřídalo 31 uskupení z ČR.