Polsko po celé zemi nabízí jednodenní, vojenský výcvik

Jedná se o akce zaměřené především na nácvik základních pravidel používání zbraní, pravidel přežití, pravidel lékařské pomoci, pravidel boje na blízko, tedy všeho, co je potřeba k tomu, aby bylo možné vhodně a efektivně reagovat v krizové situaci – řekl během představení projektu „Vlak s armádou“ místopředsedou vlády a ministr obrany Polska Mariusz Błaszczak.

Z iniciativy Ministerstva národní obrany a Polské armády bude do 25. února organizován bezplatný jednodenní vojenský výcvik pro dobrovolníky v celém Polsku. Jedná se o již druhou etapu projektu „Vlak s armádou“, tentokrát pod heslem „Vlak s armádou o prázdninách“.

Ve 31 vojenských jednotkách po celém Polsku vojenští instruktoři vyučují základy: používání zbraní, střelby, boje z ruky do ruky, přežití v obtížných podmínkách, navigace v terénu, lékařské pomoci, chování při poplachu a ostřelování a mnoho dalších dovedností…  Školení má naučit správným návykům v případě nouze a krize a zvýšit míru bezpečí a sebevědomí. Během výcviku jednotky zajišťují zájemcům stravu a všichni jsou i pojištěni.

Moc děkujeme všem, kteří naši nabídku využívají. Naším cílem je vycvičit co nejvíce lidí, ale naším cílem je také povzbudit mladé lidi, aby vstoupili do polské armády. Jsem velmi rád, že během mé přítomnosti v Tomaszów Mazowiecki, během rozhovorů s lidmi, kteří se dobrovolně přihlásili, je tolik mladých lidí, kteří spojují svou budoucnost s polskou armádou.

– řekl místopředseda vlády a ministr obrany Błaszczak.

První dny, kdy se mohou občané Polska dobrovolně cvičit se konají v Zamośći, Tomaszów Mazowiecki, Rzeszów, Ustka, Bielsko-Biała a Wesoła u Varšavy.

Ministr obrany Polska v první, zahajovací den projektu „Vlak s armádou“

Místopředseda vlády vyzval k účasti na projektu a zajistil, aby školení organizovaná v sedmi po sobě jdoucích sobotách vedli zkušení instruktoři polské armády, včetně mnoha účastníků misí mimo Polsko.

„Povzbuzuji vás, opravdu to stojí za to a já vím, že to stojí za to, protože v předchozím, podzimním výcviku jsme provedli průzkum, ze kterého vyplývá, že 98 % lidí, kteří se cvičení zúčastnili, uvedlo, že rozšířily své znalosti a dovednosti související s obranou a bezpečností. Je to fantastické, je to opravdu velmi dobrý výsledek. To dokazuje, že to bylo velmi důležité a potřebné a také chtěné,“ dodal šéf ministerstva národní obrany.

***

„Vlak s armádou“ je základní, krátký (osmihodinový), bezplatný, profesionální vojenský výcvik. Provádí ho ve vojenských jednotkách kvalifikovaný vojenský personál. Je to prosociální a obranná iniciativa.

První ročník projektu se uskutečnil na podzim – v říjnu a listopadu loňského roku. Během osmi sobot bylo proškoleno 4000 lidí. Projekt se od počátku těšil velkému zájmu a oblibě. Průzkumy účastníků po prvním běhu ukazují, že téměř 99 % z nich věří, že školení splnilo jejich očekávání.

Zdroj: MO Polska