Armáda má ve službě již všechny 3D radiolokátory MADR

Do České republiky dorazilo všech osm 3D radiolokátorů MADR, které Ministerstvo obrany zakoupilo v režimu vláda-vláda od Státu Izrael. Smlouva byla uzavřena za předchozího vedení resortu v čele s tehdejším ministrem Lubomírem Metnarem v prosinci 2019. Vojáci, kterým byl poslední kus radaru určen, se ho dočkali minulý týden. V příštích měsících budou postupně jednotlivá zařízení zaváděna a integrována do užívání armády, celý systém bude plně funkční nejpozději v druhé polovině příštího roku. Hodnota zakázky činí 3,5 miliardy korun s DPH.

Projekt 3D radiolokátorů doprovází bohužel zpoždění, které bylo způsobeno především technickými problémy na straně dodavatele. Dodávky ovlivnila také pandemie covid-19. Přetrvávající technické komplikace byly mezi českou a izraelskou stranou opakovaně projednávány, naposledy byl na problémy s dodávkou minulý týden upozorněn dopisem izraelský přidělenec obrany.

Řešit situaci bude i ministryně obrany Jana Černochová. Při nejbližší možné příležitosti bude chtít na potíže s dodržováním časového plánu upozornit izraelského ministra obrany. „Věřím, že se společně podaří zpoždění vyřešit a radiolokátory budou do výzbroje armády zavedeny co nejdříve. Podaří se nám tak nahradit další zastaralou techniku ruské výroby,“ uvedla Černochová.

Vláda dnes kvůli zpoždění projektu musela prodloužit do konce roku 2024 související program reprodukce majetku s názvem „Udržení a rozvoj schopností Vzdušných sil AČR“. Ten stanovoval dokončení projektu MADR do konce letošního roku. Program reprodukce majetku zahrnoval kromě nákupu 3D radiolokátorů i více než sedm desítek dalších projektů, ty budou do konce letošního roku podle plánu dokončeny.

Česká republika si objednala od izraelské vlády celkem osm souprav mobilního 3D radiolokátoru protivzdušné obrany ELM-2084 MMR vyráběných společností ELTA Systems. Ve výzbroji armády nahradí zastaralou radiolokační techniku ruské výroby, která již několikanásobně překročila svou životnost. MADR zajistí Armádě ČR přehled o vzdušné situaci v malých a středních výškách do 3000 m, tedy v prostoru, který je v národní odpovědnosti České republiky. Jedná se o jeden z nejmodernějších existujících systémů, jež je součástí například proslulého systému protivzdušné obrany Iron Dome.

Radiolokátory budou zavedeny ve výzbroji 26. pluku velení, řízení a průzkumu. Pět radarů bude umístěných na stacionárních vojenských stanovištích ve prospěch integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS). Zbylé tři budou k dispozici pro ochranu strategických cílů a objektů důležitých pro obranu státu v rámci národního pohotovostního systému protivzdušné obrany ČR (NaPoSy PVO ČR) a dále k dosažení závazků České republiky vůči spojencům NATO (Capability Targets).