Letošní sbírka ke Dni válečných veteránů vynesla rekordních 2,5 milionu

Lidská štědrost nezná mezí. Potvrzuje to výtěžek letošní sbírky ke Dni válečných veteránů, do které se zapojily složky ministerstva obrany a Armády ČR, ale i další veřejné instituce. Finanční příspěvky přicházely také od firem a jednotlivců. Po sečtení všech příspěvků se podařilo společnými silami vybrat rekordní částku 2 572 573 Kč! Ty teď budou v rámci projektu Vojenského fondu solidarity (VFS) dále pomáhat těm, kteří to potřebují.

„Děkuji všem, že se v této složité době zapojili do sbírky a podpořili Vojenský fond solidarity tak významnou měrou. Mám z toho obrovskou radost, jste naši hrdinové. Bez vás bychom totiž nemohli společně s Charitou České republiky pomáhat veteránům, vojákyním, vojákům a jejich rodinách, kteří se ocitli v těžké životní situaci,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Na sbírce se velkou měrou podíleli právě vojáci a civilní zaměstnanci Ministerstva obrany ČR. Největšími tahouny se srdcem na správném místě mezi vojenskými kolegy byli příslušníci z Vojenského zpravodajství, kteří letos kasičku naplnili částkou 151 420 Kč, což je dvojnásobek oproti druhému nejštědřejšímu přispěvateli, kterým byla Agentura logistiky. V poměru výnos za čas pak bezkonkurenčně vítězí SK Slavia Praha, která svůj listopadový zápas s FC Viktoria Plzeň věnovala právě válečným veteránům. Během tohoto utkání se na stadionu vybralo celkem 148 442 Kč.

„Každým rokem se do sbírky zapojuje čím dál více lidí, což je vidět na vybrané částce. Loni jsme vybrali 1 946 618 korun a říkali jsme si, že je to hodně. Letošní pomoc je ale o 625 955 korun vyšší, a proto všem děkuji za každý dar. Ukazuje se, že osud vojáků není veřejnosti lhostejný,“ řekl plukovník Robert Speychal, který je předsedou výboru VFS a ředitelem odboru pro válečné veterány a válečné hroby ministerstva obrany.

Nejvyšším darem z řad jednotlivců, našich tzv. „dobrovolných podporovatelů“, přispěl npor. Tomáš Chlebeček z 22. základny vrtulníkového letectva. Tomu se podařilo vybrat 70 221 Kč, a to prodejem jeho proslulých vrtulníkových kalendářů. Za zmínku stojí také výtěžek z čerpacích stanic EuroOil (ČEPRO), který činí 237 000 Kč.

Více informací o Vojenském fondu solidarity, který vznikl jako společný projekt Ministerstva obrany ČR a Charity ČR v březnu 2015, naleznete na webové stránce fondsolidarity.army.cz.