Spolupráce s Polskem posiluje bezpečnost v regionu. V4 je silnější než kdy dřív

V Katovicích se ministr národní obrany Mariusz Błaszczak zúčastnil polsko-českých mezivládních konzultací, kterým předsedali předsedové vlád Polska a České republiky. Podstatou bylo prohloubit vzájemnou spolupráci.

Setkání v Katovicích bylo již osmým ročníkem mezinárodního setkání jako skutečný mechanismus politické a institucionální spolupráce mezi zeměmi. Poslední polsko-české mezivládní konzultace proběhly v Praze 3. června 2022.

Ministři obrany a zahraničních věcí Polska a České republiky na společném ministerském jednání projednali mj. Výjimka z bezpečnosti v závislosti na konkrétní situaci na Ukrajině a intervence v rámci mezinárodní organizace Severoatlantické aliance, Evropské unie a Visegrádských skupin. Diskutovalo se o posílení vojenské spolupráce a zbrojního průmyslu ve východní Evropě.

Předseda Ministerstva národní obrany se zúčastnil plenárního zasedání, které řídili Mateusz Morawiecki, předseda vlády Polské republiky a Peter Fiala, předseda vlády České republiky. Vládní delegace jednaly o aktuálních politických, ekonomických, vojenských a mezinárodních otázkách.

***
Visegrádská skupina (V4) je neformální regionální formou spolupráce čtyř zemí střední Evropy – Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska, které sdílí nejen sousedské a geopolitické podmínky, ale především společnou historii, tradici, kulturu a hodnoty. Do visegrádské spolupráce je zapojena řada a podporující prezidenti, předsedové vlád, ministři, parlamenty, vládní instituce, nevládní organizace, výzkumná centra, univerzity a kulturní instituce.