Do Lotyšska míří ženisté a minové vrhače MV-3

Do zahraniční operace se chystají příslušníci 15. ženijního pluku. S sebou berou minové vrhače MV-3, které slouží k dálkovému zaminování prostor, zejména vytvoření protitankových, minových polí. Z Lotyšska se naopak vrací ženisté, kteří měli za úkol obsluhovat, skládat a dle potřeby přesouvat pontonové soupravy.

Minový vrhač MV-3 je jediným prostředkem v Armádě České republiky určený ke zřizování protitankových minových polí na dálku. Ve své výzbroji ho má jen 15. ženijní pluk. Nejčastěji se používá k zatarasení určitého taktického místa, např. páteřní komunikace nebo křižovatky. V tomto případě má za úkol nepřítele odklonit nebo přinejmenším zpomalit jeho postup. „Tato schopnost je v armádách NATO ojedinělá. Spousta koaličních partnerů je zvědavá, s čím přijedeme. Možná budou překvapeni, jak je to jednoduchý systém a přesto jakou práci dokáže udělat,“ upřesnil současnou roli minových vrhačů velitel 1. úkolového uskupení kapitán Jan Kuthan.

Zaminuje až do vzdálenosti tří kilometrů

Minový vrhač může během několika málo minut zaminovat oblast ve vzdálenosti od 500 m až do 3 km. „Střílet mohou buď z terénu nebo z ložné plochy Tatry 810. Skládá se ze tří raketnic a váha nabitého minového vrhače je 199 kg,“ prozradil jen nepatrný zlomek technických dat rotný P. P., který MV-3 obsluhuje.

Certifikační cvičení 1. ÚU AČR MN BG Lotyšsko se odehrálo ve vojenském újezdu Březina. Podobně jako s pontonovou jednotkou se zaměřilo nejen na samotný bojový výcvik, ale i na situace pramenící ze života na základně. „Byly tam scénáře, které se opravdu můžou stát. Například různé návštěvy politiků, vojenských představitelů nebo rozhovory pro média a sdělovací prostředky včetně televize,“ popsal jednu z mnoha nasimulovaných situací řídící odborného taktického cvičení podplukovník Martin Štencl. Kromě toho si vojáci vyzkoušeli reakci při závadě na vozidle nebo dopravní nehodě: „Tady jsme využili i příslušníky Vojenské policie, kteří jsou také v sestavě anebo zdravotní zabezpečení,“ dodal podplukovník Štencl.

V zahraničí ukáží schopnosti minových vrhačů MV-3

Gro cvičení ale spočívalo v plnění bojových úkolů: „Obdrželi jsme rozkaz, abychom rozmístili naší jednotku mimo boj, zamaskovali se a nakonec přehradili určitý směr zřízením minového pole pomocí MV-3,“ přiblížil jednu z hlavních částí rotný P. P. Právě tuto schopnost chce velitel úkolového uskupení kapitán Kuthan potažmo Armáda České republiky nabídnout našim zahraničním spojencům. „Naším hlavním úkolem v zahraničí je informovat koaliční partnery, jak se tento systém má správně používat, jaké to má přínosy a co všechno může MV-3 vševojskovým velitelům nabídnout. Oni pak mohou v plánování boje s touto schopností dále počítat a využívat ji.“

Redakčně upraveno

Zdroj: kpt. Zuzana Králová

Foto: kpt. Tomáš Harastej