Spojenci znovu potvrzují závazek posílit obranu Ukrajiny na zasedání Rady NATO-Ukrajina

Rada NATO-Ukrajina se sešla po nedávných ruských náletech na Ukrajinu. Spojenci důrazně odsoudili eskalaci ruských leteckých útoků a znovu potvrdili svůj závazek dále posilovat ukrajinskou obranu.

Setkání se konalo na úrovni velvyslanců a bylo svoláno na žádost Ukrajiny. Radě předsedal náměstek generálního tajemníka Mircea Geoana a prostřednictvím videokonference se připojil ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. Zástupce generálního tajemníka řekl: „Pokračující ruské útoky proti civilistům a kritické infrastruktuře Ukrajiny ukazují naléhavou potřebu naší pokračující podpory.

Spojenci poskytují Ukrajině bezprecedentní vojenskou, finanční a humanitární pomoc. Francie brzy pošle další houfnice Caesar a několik spojenců se připojilo k iniciativě Česka na obstarání dalších 800 000 dělostřeleckých granátů. NATO zřizuje Společné analytické, výcvikové a vzdělávací centrum v polské Bydhošti, kde mohou ukrajinské síly cvičit po boku spojeneckých jednotek. Kromě toho v rámci balíčku komplexní pomoci NATO (CAP) Aliance poskytuje zásadní nesmrtící podporu.

Spojenci se na summitu ve Vilniusu v červenci 2023 dohodli na vytvoření Rady NATO-Ukrajina. Slouží jako fórum pro krizové konzultace a rozhodování mezi NATO a Ukrajinou.