Český fotograf Stanislav Krupař se svým snímkem z Ukrajiny zařadil mezi TOP 100 časopisu TIME

Vítězným snímkem v TOP 100 časopisu TIME se stal Michail Kulikv, ruský voják odsouzený k 10 letům vězení poté, co byl shledán vinným ze střelby z tanku na vícepodlažní bytový dům v prvních dnech ukrajinské války u soudu v Černihivu. Tato fotka vynesla Krupaři uznání, ovšem, kdo jeho práci zná, ví, že jde o legendárního fotografa, který vavříny slávy sbírá po světě dlouhá léta.

Snímek pochází ze 4. srpna, jde o druhého ruského vojáka odsouzeného na Ukrajině od začátku invaze

Autorem je Stanislav Krupař pro agenturu laif/Redux

Autor:

Stanislav Krupař (* 15. dubna 1972 v Pardubicích) je český fotograf. V roce 2011 se stal vítězem 17. ročníku soutěže Czech Press Photo se snímkem z nepokojů na Šluknovsku.  Po studiu na gymnáziu a následně na lesnické a dřevařské fakultě MZLU v Brně pracoval jako vychovatel v pasťáku, učitel ve zvláštní škole a léta i jako nádeník na zemědělských farmách v Anglii. Fotografii se věnuje od roku 2002. Publikuje v českých i zahraničních médiích (Die Zeit, GEO, NZZ, TIME, NYT, National Geographic). Dlouhodobě pracuje na dvou tématech – fotograficky dokumentuje ultrapravicovou scénu (v červnu 2008 byl brutálně napaden při fotografování zakázané akce NPD v Drážďanech, v červnu 2013 znovu v Duchcově) a mapuje obnovu šamanismu na jižní Sibiři, především v ruské Republice Tuva.

Na jaře 2007 krátce pracoval jako fotograf v brněnské redakci Lidových novin, v roce 2008 působil v týdeníku Ekonom a od roku 2009 byl jedním ze tří kmenových fotografů týdeníku Reflex (vedle Jana Šibíka a Tomáše Tesaře). V srpnu 2013 po vleklých neshodách časopis Reflex opustil. V září 2013 byl, jako jeden z posledních zahraničních reportérů, v syrském Aleppu. Na jaře 2014 podnikl pokus o cestu se syrskými uprchlíky z Egypta do Evropy. V současné době pracuje Stanislav Krupař jako volný fotograf specializující se na reportáž a dokument.

Zdroj: TIME, Wikipedia https://time.com/6234958/top-100-photos-2022/?utm_source=roundup&utm_campaign=20221123