Prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga o členství Finska a Švédska v Alianci

Vítám rozhodnutí Turecka pokročit v ratifikaci finského členství v NATO. To posílí bezpečnost Finska, posílí bezpečnost Švédska a posílí bezpečnost NATO. Doufám, že Velké národní shromáždění Turecka bude hlasovat pro ratifikaci co nejdříve.

 

Na červnovém summitu NATO v Madridu všichni spojenci učinili historické rozhodnutí pozvat Finsko a Švédsko, aby se připojily k naší Alianci. Od té doby jsme byli svědky nejrychlejšího ratifikačního procesu v novodobé historii NATO.

V kritické době pro naši bezpečnost to udělá naši Alianci silnější a bezpečnější.

Nedávno jsem navštívil Turecko a setkal jsem se s prezidentem Erdoğanem. Prezident a já jsme se dohodli, že svoláme setkání Turecka, Finska a Švédska v sídle NATO. Na tomto setkání minulý týden všichni uznali, že bylo dosaženo značného pokroku při provádění trojstranného memoranda podepsaného v Madridu a že rychlá ratifikace Finska a Švédska je v zájmu všech.

Nejdůležitější je, aby se Finsko i Švédsko rychle staly plnoprávnými členy NATO, nikoli to, zda vstoupí přesně ve stejnou dobu.

Loňské rozhodnutí pozvat Finsko i Švédsko zásadně posílilo jejich vztah s NATO. V důsledku toho je jejich bezpečnost mnohem vyšší.

Sedí kolem stolu NATO, integrují se do našich politických a vojenských struktur a více cvičí se spojenci. Obě země obdržely dvoustranné bezpečnostní záruky od mnoha zemí NATO, včetně USA, Spojeného království, Německa a Francie. Je tedy nepředstavitelné, že by NATO nereagovalo, kdyby se Finsko nebo Švédsko ocitly pod útokem. Na jejich bezpečnosti záleží NATO.

Těším se na rychlé uzavření přístupového procesu a na co nejrychlejší uvítání Finska a Švédska v rodině NATO jako plnoprávných členů.