Líně budou i nadále armády. Záchranka zůstává

Ukončení jednání české vlády se společností Volkswagen o výstavbě takzvané gigafactory v lokalitě letiště Plzeň-Líně jednoznačně znamená, že toto letiště nadále zůstane v majetku Ministerstva obrany ČR. Tento závěr mimo jiné umožní další bezproblémový provoz letecké záchranné služby v regionu armádními vrtulníky.

„S převodem tohoto letiště resort Ministerstva obrany souhlasil pouze pro potřeby výstavby gigafactory na baterie do elektromobilů Volkswagen. To byla ostatně také jednoznačná podmínka daná usnesením vlády. Jelikož německý výrobce dal jasné stanovisko, že s touto lokalitou již nepočítá, zůstává letiště nadále v majetku Ministerstva obrany,” uvedla v reakci na aktuální vývoj ministryně obrany Jana Černochová.

Letiště Líně nyní slouží jednak pro potřeby Armády ČR a jde také o lokalitu, z níž startuje letecká záchranná služba pro celý region. „Konec jednání o výstavbě gigafactory Volkswagen velmi usnadňuje také další provoz letecké záchranné služby armádními vrtulníky, pro kterou nebude třeba budovat nové stanoviště v Plzeňském kraji a přesouvat veškerou infrastrukturu,” uvedl náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

„Nikdy jsme neřekli, že letiště v Líních nepotřebujeme. Byli jsme v souladu s vládním usnesením připraveni se ho vzdát pro tak zásadní projekt, jako byla výstavba gigafactory. Pokud k tomu ale nedojde, jsme připraveni uskutečnit řadu záměrů, k nimž se toto letiště hodí, zejména díky své strategické poloze, která nám umožní plnit nové úkoly při posilování společné obrany NATO,” uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

Armáda ČR nadále letiště Líně považuje za strategickou lokalitu a záložní plochu. Zároveň s tím však lze zcela jednoznačně vyloučit spekulace, které se objevily ve veřejném prostoru a které tvrdí, že by zde měly být v budoucnu umístěny nové nadzvukové letouny F-35. Jak již bylo opakovaně deklarováno, pro jejich umístění se počítá s leteckou základnou v Čáslavi, která projde kompletní přestavbou.