Setkání tygřích letek po pěti letech

Po pěti letech se čeští stíhači se stroji JAS-39 Gripen zapojili do cvičení letek s tygrem ve znaku. Prestižního NATO Tiger Meet 2023 se účastnilo na 70 letounů z 18 členských států NATO. Čáslavská základna do Itálie v první polovině října vyslala pět gripenů a čtyřicet příslušníků létajícího, pozemního a zabezpečujícího personálu.

„Každá účast na mezinárodním cvičení je pro naše piloty benefitem,“ komentuje zapojení Vzdušných sil AČR major Stanislav Čejka, velitel čáslavského kontingentu. Vojáci si mohou v praxi ověřit, co celý rok trénují, vidí, jak se zlepšili a získají od kolegů rady a zkušenosti.

Kromě českých gripenů se setkání členů tzv. tygří asociace zúčastnily dvě desítky elitních letek členských i partnerských států NATO. Mezi 70 letouny byly Eurofighter 2000, Panavia Tornado, Dassault Rafale, F-18, F-16 či Mirage 2000. Misí se účastnil také alianční letoun včasné výstrahy a řízení AWACS.

Lety se odehrávaly nad jižní a západní Itálií, některé nad okrajem Sardinie a Středozemním mořem. Protože teplota vody přesahovala 20 stupňů, piloti nemuseli před letem oblékat neopren.

„Dopoledne se létaly mise podle komplexního scénáře se zapojením všech cvičících do jedné operace (tzv. COMAO operace). Plánovala se jedna velká mise za obě cvičící strany – tedy blue i red (protivník). Odpoledne pak probíhaly tzv. Shadow Waves s menším letovým úsilím: Některá letadla procvičovala manévrový vzdušný boj jeden proti jednomu nebo dva proti jednomu,“ prozradil Čejka.

Čeští stíhači absolvovali během dvou týdnů 40 letů, ve vzduchu strávili zhruba 60 hodin. Jejich stroje si vedly dobře: „Náš gripen má na jedné z nejlepších úrovní možnosti elektronického boje: rušení, detekce cílů pomocí přijímače radarových paprsků,“ sdělil.

Úplně poprvé naši stíhači při plnění úkolů v rámci cvičení využívali komplex s názvem DSQOC (Deployable Squadron Operation Centre), tedy mobilní operační středisko letky, které je složeno z kontejnerů a za normálních okolností začleněno do organizační struktury náměšťské základny.

Podle čáslavských vojáků je NATO Tiger Meet cenné především tím, že se jeho účastníci snaží plánovat a provádět mise podle všeobecných NATO standardů. „Letové úkoly tak můžeme plnit od prvního dne. I my se tady ale naučíme spoustu nového. Vidět velitele operace, tzv. Mission Commandery, kteří absolvovali kurz taktického vedení (Tactical Leadership Programme), jak plánují, je pro všechny zúčastněné to, z čeho se můžou učit,“ doplnil Čejka.

O údržbu a přípravu letadel se staral pozemní technický personál. Práci techniků ovlivňovalo počasí, které v Itálii v tuto dobu panovalo – sucho, teplo, všudypřítomný prach. „Musím však vyzvednout skvěle připravený tým techniků, díky nimž piloti mohli odlétat všechny mise, které měli naplánované,“ říká major Koudelka, zástupce velitele 211. taktické letky pro inženýrsko-leteckou službu. 

  • NATO Tiger Association (NTA) si letos připomněla již dvaašedesát let od vzniku této významné organizace. Ta sdružuje letecké jednotky z aliančních zemí, které mají ve znaku tygra nebo jinou kočkovitou šelmu, a které každý rok společně cvičí. Českou armádu zastupují vrtulníkáři z Náměště nad Oslavou a stíhači z Čáslavi.
  • Čáslavská 211. taktická letka se stala v roce 1991 čestným členem tygří asociace, plnohodnotným členem se stala v roce 2010. Ve stejném roce vyhrála tzv. Silver Tiger Trophy, která je tradičně udělována nejlepší jednotce na cvičení. V roce 2013 se čáslavská tygří letka umístila na druhém místě v soutěži o nejlepší kamufláž, stejně tak tomu bylo v roce 2017.
  • Každoročně pořádaná cvičení Tiger Meet se od jiných cvičení liší tím, že se jich účastní pouze letouny a vrtulníky, jejichž letky mají ve znacích kočkovitou šelmu, symbolizující příslušnost k Tygří asociaci (NATO Tigers). Proto je zcela obvyklé, že se účastníci navzájem z předchozích let znají a letové úkoly tak mohou plnit od prvního dne.