Vojáci plavili tanky i bévépéčka. Technika musela pět metrů pod vodu

Téměř celý červen bylo ve vodní nádrži vojenského cvičiště Myslejovice na Vyškovsku rušno. Vojáci 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády tu se svou těžkou technikou trénovali plavbu a jízdu pod vodou. Do hloubky pěti metrů pod hladinu se nořily tanky T-72 M4CZ, bojová vozidla pěchoty BVP-2 a kolové obrněné transportéry Pandur překonávaly vodní překážku plavbou.

„Výcvik v překonání vodní překážky představuje jedno z vrcholných řidičských cvičení, kterému předchází několikatýdenní důkladná teoretická i praktická příprava. Plavby bojových vozidel se totiž konají pouze jednou za dva roky, brodění tanků pak s odstupem čtyř let,“ poukazuje na náročnost a jedinečnost tohoto výcviku zástupce velitele Pozemních sil AČR brigádní generál Róbert Dziak.

Pečlivou přípravou musí projít nejen vojáci, ale i samotná bojová technika. Vozidla jsou sice konstruována tak, aby mohla plavat nebo brodit po dně. Neznamená to ale, že by byla zcela vodotěsná. Je proto potřeba pečlivě utěsnit všemožné mezery a otvory a před vjezdem do vody ještě například zkontrolovat uzavření nejrůznějších klapek. „Nějaká ta voda se dovnitř stejně dostane, ale k tomu jsou bojová vozidla i tanky vybaveny vodními čerpadly,“ doplnil Dziak.

Při tomto výcviku kolová i pásová bojová vozidla zajíždějí do vody pouze s řidičem a velitelem vozu. Zbytek osádky nahrazují pytle s pískem, které jsou uvnitř pečlivě rozmístěny tak, jak by bylo usazeno mechanizované družstvo. Plavba bojového vozidla vyžaduje řidičovo plné soustředění a cit pro řízení. Třeba jen proto, že mokré pásy i kola více kloužou nebo se mohou zabořit do bahna. A nikdo si nepřeje černý scénář, kdy by vozidlo skončilo na boku.

Tankisté se zapotí víc

Pro tankisty je cvičení ještě o něco náročnější. Přestože v minulosti byla snaha vyvinout stroje, které by plavaly na hladině, s narůstající hmotností těchto pancéřových kolosů převážilo jednoznačné řešení – brodění přes vodní plochu jízdou po dně.

„V hloubce pěti metrů je voda tak kalná, že není vidět vůbec nic. Aby jel řidič správným směrem, používá gyropolokompas, který si před zanořením nastaví na nějaký výrazný bod na druhém břehu. Přístroj mu pak ukáže jakoukoli výchylku od nastaveného směru a řidič okamžitě provede korekci,“ přibližuje základní způsob orientace řidiče tanku pod vodou nadporučík Václav Uherek, zástupce velitele tankové roty.

Osádky tanků také na rozdíl od bojových vozidel procházejí zvláštním výcvikem, který pořádá Velitelství výcviku -Vojenská akademie ve Vyškově. Speciální prosklený bazén slouží pro trénink nouzového opuštění zaplaveného tanku.

„Ve Vyškově otestujeme vojákovu schopnost fungovat v kritické situaci při tlaku vody odpovídajícímu hloubce až šesti metrů pod hladinou. Na vlastní kůži zakusí zatopení a následné opuštění tanku jak s čirými potápěčskými brýlemi, tak následně i zcela neprůhlednými. Přestože bychom v mírových podmínkách nejprve udělali vše pro to, aby bylo vozidlo na souš vytaženo vyprošťovacími prostředky bez jeho zaplavení, musíme být dokonale připraveni i na tuto krajní situaci,“ popisuje nadporučík Uherek jednu ze zvláštností přípravy tankistů na jízdy pod vodou.

V boji by vojáci volili ponton nebo objížďku

V bojové situaci by mechanizované jednotky nejspíš vodní překážku objely nebo využily pontony. O to důležitější je mít i tento způsob překonání vodní překážky takzvaně v malíčku. Plavby a jízdy tanků pod vodou nepatří mezi rutinní cvičení a jsou velikou zkouškou důvěry ve vlastní řidičské dovednosti a schopnosti používané techniky při pohybu ve vodě. 

Spatřit na vlastní oči plovoucí bojová vozidla nebo brodící se tank se běžnému člověku zřejmě nepoštěstí. Udělat si ale představu o tom, co vše musí vojáci před ponořením do vody utěsnit a v jak stísněném prostoru řidiči sedí, si ale udělat můžete už tento víkend na Dni pozemního vojska Bahna 2023. Všechna zmíněná vozidla budou v sobotu 24. června k vidění ve statických i dynamických ukázkách v prostoru Zadních Bahen u Strašic. Spolu s nimi i tank Leopard 2A4 nebo bojová vozidla našich sousedů jako rakouský Pandur EVO, německá Puma či polský Rosomak.