CV 90 kupuje i Slovensko. Česko možná najde shodu a spolupráci

Ministryně obrany Jana Černochová v Praze přivítala slovenského ministra obrany Martina Sklenára. Tématy jednání byla spolupráce obou armád, pomoc Ukrajině i možné společné vyzbrojovací projekty, včetně CV 90, které ovšem Slovensko kupuje s 35 mm dělem.

Žádný stát není České republice tak blízko, jako právě Slovensko. Dlouhodobě a úspěšně spolupracují ozbrojené síly i ministerstva obou zemí. České stíhačky například od loňského září střeží slovenské nebe a budou v tom pokračovat i v roce 2024, vojáci obou zemí se letos potkají na 40 cvičeních.

„Významná je naše spolupráce ve slovenské Lešti v rámci Mnohonárodního bojového uskupení NATO, za což jsem panu ministrovi poděkovala. Právě to je totiž důležité nejen pro naši obranyschopnost, ale i pro schopnost odstrašení,“ prohlásila ministryně obrany Jana Černochová. Mnohonárodnímu bojovému uskupení NATO Češi na Slovensku velí, do jednotky zhruba 1250 vojáků Česká republika vysílá zhruba 450 vojáků, a kromě Slovenska je do něj zapojeno rovněž Německo, USA a Slovinsko.

„Jsme spojenci, jsme přátelé. Naše ozbrojené síly spolupracují velmi úzce. Máme stejné zájmy v mnohých oblastech, stejné výzvy, kterým čelíme a vždy se snažíme hledat i stejná či podobná řešení,“ uvedl Sklenár a poděkoval za přítomnost českých vojáků na Slovensku.

Dalším z témat jednání byla pomoc Ukrajině. Česká republika patří od začátku invaze k největším poskytovatelům vojenské pomoci, pravidelné konzultace probíhají na týdenní bázi.

Obě země by také rády společně postupovaly při řešení takzvaného životního cyklu nových BVP. „Možností a příležitostí, a také firem, které se tímto zaobírají, je celá řada. Rádi bychom postupovali společně,“ sdělila ministryně obrany s tím, že spolupráce se nabízí i v oblasti sdílení informací z vojskových zkoušek, které vozidla před zavedením do výzbroje čekají.

Minulý týden schválila vláda ČR nákup 246 švédských bojových vozidel pěchoty CV90. Smlouvu na pořízení 152 kusů stejných vozidel podepsalo vloni v prosinci také Slovensko. Obě země spolu navíc mají podepsanou deklaraci o spolupráci při pořizování a provozování CV90, která má usnadnit konzultace a hledat možnosti zapojení národních obranných průmyslů do vývoje a výroby švédských BVP.

Projektů je podle obou ministrů ale mnohem víc, od zvyšování kapacit pro výrobu munice, možné pořízení letounů L39NG slovenskou vládou či při zavádění nových amerických vrtulníků do výzbroje obou armád.

„Čím víc podobného vybavení budeme mít, tím líp si můžeme pomoct v různých fázích životního cyklu techniky – od přípravy až po její údržbu,“ sdělil na závěr ministr Martin Sklenár.