Česká republika by s podpisem smlouvy na nová BVP neměla otálet

Před pár dny podepsalo Slovensko kontrakt na nákup nových BVP CV90 ze Švédska, tedy stejný typ, o který má zájem i Česká republika, ovšem s kanonem ráže 35mm. A jak je známo, Švédsko uvedlo, že ceny techniky, které nabídlo, garantuje v tomto roce. Zachránit mnohaleté otálení České republiky, respektive resortu obrany může klausule, která je ve smlouvě mezi Švédskem a Slovenskem.

„Švédská vozidla CV-90 splňují požadavky Ozbrojených sil SR. Dnešním posunuli jsme se tedy nejen spolupráci mezi ozbrojenými silami, ale také mezi našimi zeměmi na vyšší úroveň. Těší mě, že modernizace naší armády postupuje za poslední dva roky tempem, jaké tu nebylo desítky let,“ uvedl po podpisovém ceremoniálu státní tajemník resortu obrany SR Marian Majer.

Při této příležitosti ministr obrany SR Jaroslav Naď připomněl, že jde o dlouhodobý závazek naší země, který navíc prospěje slovenské ekonomice:„Jde o důležitý krok k modernizaci našich ozbrojených sil a zvyšování obranyschopnosti Slovenské republiky. Zároveň jde konečně o reálný posun k vybudování těžké mechanizované brigády, který SR vyplývá ve smyslu mezinárodních závazků vůči kolektivní obraně NATO. V neposlední řadě jsme zabezpečili významný a dlouhodobý profit pro desítky společností slovenského obranného průmyslu. Přesně tak, jak jsme to slíbili”.

Česko může zachránit klausule o ceně

Důležitým aspektem je, že pokud by se stejná vozidla rozhodla pořídit i Česká republika, může to mít pozitivní vliv na konečnou cenu. „Součástí kontraktu je i klauzule odkazující na možnou změnu finální částky ve smyslu množstevní slevy,“uvedl ministr obrany SR Naď v návaznosti na dohodu o spolupráci při pořízení a provozování pásových bojových obrněných vozidel, kterou podepsali s českou ministryní obrany Janou Černochovou v srpnu letošního roku. Celkové předpokládané náklady Slovenska na pořízení pásové techniky, tedy 152 obrněnců, včetně odhadovaných nákladů na infrastrukturu, jsou ve výši kolem 1,688 miliardy eur s DPH.

Musí se rozhoupat co nejdříve

Český resort obrany by ovšem neměl jen spoléhat na onu klausuli, ale skutečně už s nákupem BVP pohnout. 7. listopadu obrana obdržela dotaz, kdy nová BVP chce zakoupit, respektive uzavřít se Švédskem smlouvu. Dle odpovědi Ing. Hrabačky, zástupce MO ČR je předpoklad podpisu smlouvy na dodávku BVP se švédskou stranou v průběhu prvního čtvrtletí roku 2023. Doufejme, že to tentokrát skutečně vyjde a vojáci se budou moci těšit z nové techniky.