Černochová v Thajsku domlouvala obchody, ale i výcvik pilotů

Ministryně obrany Jana Černochová jednala se svým thajským protějškem Sutinem Klungsangem v Bangkoku. V rámci oficiální návštěvy bylo uzavřeno memorandum o porozumění obou zemí, které má za cíl podpořit příležitosti pro český obranný průmysl v Thajském království. Ministři také mluvili o výcviku thajských pilotů v Česku.

„Podpora českého obranného průmyslu je cílem každé mé zahraniční cesty, protože naše společnosti mohou nabídnout širokou škálu špičkových produktů a technologií. Proto jsem také navštívila Thajsko, které je nám sice geograficky vzdáleno, ale má pro nás smysl spolupráci s touto zemí ještě více prohloubit,“ uvedla ministryně Jana Černochová. Následně uzavřela s thajským ministrem obrany Memoranda o porozumění o vojenské a vojensko-technické spolupráci.

Česko s Thajskem spolupracuje dlouhodobě. Jedním z příkladů je výcvik jejich pilotů v Taktickém simulačním centru, které je součástí Centra leteckého výcviku státního podniku LOM Praha v Pardubicích. V tomto středisku se thajští piloti školí na simulátoru víceúčelového bojového letounu JAS-39 Gripen a na trenažéru stíhacího letounu F-16 Fighting Falcon. Od roku 2015, kdy výcvik probíhá, se uskutečnilo celkem 12 těchto týdenních kurzů. LOM Praha také jedná s thajskou stranou o možnosti výstavby simulačního centra přímo v Thajském království.

Během cesty ministryně obrany zavítala také do Defence Technology Institute (DTI), který je thajskou vládní institucí specializující se na posilování národních obranných schopností prostřednictvím inovativních technologických řešení. DTI má od letošního ledna uzavřenou spolupráci se společností Tatra Trucks a v rámci obranné spolupráce s Českou republikou obdrželo Thajské království prototyp víceúčelového vozidla Tatra. „Nabízená vozidla Tatra jsou užívána Armádou České republiky, ale i Ozbrojenými silami Slovenské republiky. Jsou ve své kategorii špičkovým produktem, který je prověřený v celé řadě náročných prostředí po celém světě, a jsem ráda, že nad pořízením více vozů Thajsko uvažuje,“ uvedla Jana Černochová.