Sobotní program pro celou rodinu? Bahna

Přes 400 vojáků, 200 kusů techniky, vojáci dvou hlavních brigád české armády a nová technika, včetně německých bojových tanků Leopard 2A4. To vše a mnohem víc se představí na 34. ročníku Dne pozemního vojska Bahna 2024. Armádou nabitý program začíná v sobotu 29. června v 9:00 na tankodromu u Strašic seskokem výsadkářů, na nebi zahřmí stíhačky gripen, které doprovodí bitevníky L-159 ALCA.

Protože se jedná o prezentaci Pozemních sil AČR, prim bude hrát pásová i kolová technika zavedená v jednotkách 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády. Od minulých ročníků významně pokročilo budování moderní armády, diváci si tak budou moci zblízka prohlédnout německý tank Leopard 2A4, jichž 15 včetně jednoho vyprošťovacího získala ČR darem za vojenskou podporu Ukrajiny. Leopard se divákům představí jak za jízdy, tak při statické ukázce, kde si ho malí i velcí diváci budou moci prolézt.

Z další techniky nebudou chybět stálice armádních vozových parků: kolová bojová vozidla Pandur II, lehká obrněná vozidla Iveco či samohybné kanónové houfnice DANA. S touto impozantní technikou jsou mimochodem nyní v litevské misi eFP nasazeni dělostřelci z Jinců a sklízí tam úspěch. Jedná se nicméně o jejich poslední ostré zahraniční nasazení, v roce 2026 bude zahájena jejich výměna za 155 mm houfnice CAESAR 8×8. Na Bahnech si budete moci prohlédnout a také porovnat dva typy tanků T-72 – prvním bude původní verze v typu M1, druhým pak modernizovaná M4CZ. Připravena bude rovněž ukázka průzkumného bezpilotního prostředku PUMA 3AE. Ke zhlédnutí bude nejen těžká technika, ale také zbraně pozemních sil všeho druhu. V dynamických ukázkách diváci uvidí útočící mechanizovanou četu, záchranu odloučené osoby či odražení nepřítele právě tanky T-72 M1 a T-72 M4CZ.

Jako každý rok zde bude pro zájemce možnost prohlédnout si historickou techniku Nadace pozemního vojska AČR. Letos zde, mimo jiné, předvede jízdní vlastnosti obrněný transportér OT-64, který byl vyroben v Československu v 70. letech minulého století. Během defilé historické techniky budou moci diváci obdivovat také další historická obrněná vozidla.

Stejně jako v loňském roce se i letošního ročníku zúčastní vrcholní představitelé resortu Ministerstva obrany a řada příslušníků pozemních sil zahraničních armád. Účast přislíbili vojáci německého Bundeswehru, kteří zde budou prezentovat bojové vozidlo pěchoty PUMA. Kolegové ze Slovenska dorazí s průzkumným vozidlem BPzVI a rakouská armáda představí šestikolový PANDUR EVO.

V dynamických ukázkách předvedou, co umí, také příslušníci Policie ČR s vrtulníkem a dále Vězeňská služba ČR. V ukázce si poradí s útočníky, kteří napadnou její eskortu. Příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR vyprostí zaklíněnou osobu z havarovaného vozidla a kolegové z Vojenské policie zadrží skupinu pachatelů zvláště nebezpečné trestné činnosti.

Organizační pokyny:

  • VSTUP ZDARMA

Parkování návštěvníků je zajištěno na záchytných parkovištích v obcích Dobřív a Strašice, pěší přístup cca 2,8 km z uvedených obcí, v blízkosti parkovišť jsou zřízeny zastávky speciální autobusové linky pouze pro dopravu na BAHNA a z BAHEN.

Akce se odehrává v Chráněné krajinné oblasti BRDY, žádáme proto návštěvníky, aby se pohybovali ve vymezených prostorách v souladu s právními předpisy a s ohledem na ostatní návštěvníky i přirozené obyvatele Zadních bahen a respektovali zákazy vstupu a vjezdu. Doporučujeme zvážit účast zvířecích miláčků z důvodu veliké hlučnosti.