OBRAZEM: Bahna 2024

Poslední červnovou sobotu se v prostoru bývalého vojenského cvičiště poblíž Strašic konal 34. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2024. Největší přehlídka pozemního vojska u nás i v horkém dni přilákala na 50 tisíc návštěvníků, včetně prezidenta republiky Petra Pavla.

Diváci měli možnost obdivovat vojenskou techniku včetně bojových tanků Leopard 2A4, stíhaček JAS-39 Gripen, bitevníků L-159 ALCA či historického obrněného transportéru OT-64 ze 70. let minulého století. 

Podle ministryně obrany Jany Černochové jsou Bahna pro armádu příležitostí pro nábor nových profesionálních vojáků i členů dobrovolných záloh. „Snažíme se přesvědčit lidi, aby buď šli sloužit do armády jako profesionální vojáci nebo se aspoň zkusili nechat vycvičit ať už dobrovolně, nebo jako příslušníci aktivní zálohy, protože i tam máme ty náborové cíle velmi ambiciózní. Máme cíl na 30.000 (profesionálních vojáků) do roku 2030 a 10.000 příslušníků aktivní zálohy. V tuto chvíli je všech vojáků něco kolem 28.000 a příslušníků aktivní zálohy něco kolem 4000,“ uvedla ministryně.

Ve statických i dynamických ukázkách se tradičně představila nejen technika používaná jednotlivými brigádami a pluky pozemních sil. Vedle bojové techniky, jako jsou tanky, bojová vozidla pěchoty nebo samohybné kanónové houfnice, si mohli návštěvníci prohlédnout bezpilotní prostředky, mobilní rušiče, logistickou či ženijní techniku. Vůbec poprvé se v dynamické ukázce na Bahnech předvedlo obrněné vozidlo TITUS ve verzi MKPP (místo koordinace palebné podpory).

„Probíhající modernizací postupně nahrazujeme zastaralé kusy. Zvyšujeme tím vlastní vojenskou kapacitu, zlepšujeme efektivitu výcviku, přibližujeme se standardům našich spojenců a v neposlední řadě také výrazně zvyšujeme ochranu vojáků,“ přiblížil modernizaci výzbroje velitel Pozemních sil AČR generálmajor Roman Náhončík.

„Bezpečnost není jen záležitostí vojáků nebo našich kolegů z ozbrojených sborů. Je to odpovědnost nás všech. Vaše přítomnost ukazuje zájem o armádu a obranu naší země. Armáda přechází plně na západní techniku, osvojuje si nové technologie a digitalizuje. Není to utrácení, ale nutnost investice do budoucnosti a prosperity vlastní země. Budujeme těžkou brigádu, pořizujeme nová bojová vozidla pěchoty CV90 a zavádíme tanky Leopard,“ vyzdvihl důvody pořizovaní nové techniky i náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

BVP i ze zahraničí 

V samostatné ukázce jízdních vlastností se po delší odmlce předvedla také bojová vozidla pěchoty zahraničních armád – německá Puma, rakouský Pandur Evo a slovenské bojové průzkumné vozidlo BPsVI. Právě dynamické ukázky těžké vojenské techniky a historické ukázky patří tradičně k největším lákadlům Dne pozemního vojska. „Z mého pohledu byla nejzajímavější přehlídka tanků Leopard 2A4 ze 73. tankové praporu. Návštěvníkům se předvedly jak za pohybu v terénu, tak při statické ukázce, kde si je šlo prolézt křížem krážem. Diváci mohli porovnat také starší tank T-72 M1 s modernizovaným tankem T-72 M4CZ,“ popsal jednu z ukázek náčelník oddělení mechanizovaného vojska Velitelství Pozemních sil AČR podplukovník Vítek, který měl dynamické ukázky na starosti.

„V rámci Bahen se vždy snažíme přenést schopnosti jednotek druhů vojsk a zbraní co nejblíže návštěvníkům. Jednotlivé scénáře se tak odehrávaly přímo před zraky diváků, kteří byli mnohem více vtaženi do děje. Předvedla se útočící mechanizovaná četa, záchrana odloučené osoby či odražení nepřítele právě tanky,“ přiblížil dění Bahen 2024 náčelník odboru bojové přípravy Velitelství Pozemních sil AČR plukovník Jelínek.

Program Dne pozemního vojska byl podobně jako v minulých letech doplněn o dynamické ukázky dalších ozbrojených složek a bezpečnostních sborů. Představila se Policie ČR, Vězeňská služba, Hasičský záchranný sbor a kolegové z Vojenské policie. Zatímco pozemní síly v posledních letech svoji prezentaci koncipují do ucelených celků dle druhu vojska, vojenské historické kluby divákům předkládají skoro až divadelní dramata na témata skutečných historických válečných událostí.

„Poslali jsme tam tanky a obrněné transportéry plus nákladní auta. Připravili jsme jako každý rok samostatné ukázky, do kterých se od nás zapojilo zhruba 70 lidí. Jedna ukázka se věnovala bojům během Slovenského národního povstání v roce 1944. Tématem dalších ukázek byl poplach v posádce Janovice, kde se představila technika a zbraně z 60. a 70. let. Do třetice jsme připomněli československý obrněný transportér OT-64 SKOT, který se stal přesně před 60 lety součástí výzbroje naší armády,“ prozradil ředitel muzea František Koch, který stál v roce 1990 u zrodu akce a je držitelem ochranné známky Bahna.

Celkem se letos na Bahnech představilo přibližně 200 kusů techniky a něco přes 400 vojenských profesionálů. Dalších 200 osob patřilo k dalším sborům či do vojenských klubů. 

Vrcholem akce bylo závěrečné defilé Armády České republiky, které bylo oceněno zaslouženým potleskem desítek tisíc spokojených návštěvníků. 

Zajímavosti o Bahnech

 • Akci pravidelně pořádá Nadace pozemního vojska ve spolupráci s Pozemními silami Armády České republiky. Armáda, včetně jednotek aktivní zálohy, na ní prezentuje ukázky svých schopností. Kluby vojenské historie inscenují ukázky z dramatických a vojensky zajímavých okamžiků české historie, ať se jedná o operace první světové války, válečné operace na východní či západní frontě nebo na území protektorátu a při osvobozování Československa.
 • Na Dnech pozemního vojska participují Policie ČR, Vězeňská služba ČR, Celní správa ČR, Hasičský záchranný sbor ČR, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, Československá obec legionářská, kluby vojenské historie a společnosti, jejichž výrobky své uplatnění nacházejí jak u ozbrojených sil, tak i v civilním sektoru.
 • Bahna byla původně organizována jako bodovací terénní závod vojenských terénních vozidel, známý především svými extrémními terénními překážkami, hlubokými brody a všudypřítomným bahnem. Prvního ročníku se v červnu 1990 ve výcvikovém prostoru Jince zúčastnilo 12 vystavovatelů. O rok později účast vzrostla více jak čtyřikrát a v roce 1992 se řady spolupořadatelů rozšířily o 1. tankový pluk ze Strašic a Military Car Club Plzeň. Akci doplnily ukázky výcviku jednotek pozemního vojska a boje o opevnění Jordán. 
 • V roce 1993 již program s ukázkou tankového útoku a boje speciálních jednotek přilákal kolem pěti tisíc lidí. O rok později byla Bahna poprvé prezentována jako Den pozemního vojska pod záštitou inspektora Pozemního vojska Armády České republiky. Obliba akce postupně rostla, stejně jako množství návštěvníků a účastníků. Organizace vojenské části akce postupně přešla pod Velitelství pozemního vojska, respektive pozemních sil.
 • Jubilejní desátý ročník navštívilo v roce 1999 na třicet tisíc lidí. Bylo to také poprvé, co na stožárech vedle tribuny zavlála vlajka NATO. O rok později se Dne pozemního vojska vůbec poprvé zúčastnili příslušníci armád USA a Německa se svojí technikou.
 • V roce 2001 se zahraniční účast ještě rozšířila a návštěvníci tak mohli vidět techniku armád Francie, Nizozemí, SRN a USA. Tento ročník Bahen s sebou opět přinesl jedno další „poprvé“ a to přímý přenos na programu České televize.
 • V roce 2002 Bahna osobně navštívil prezident ČR Václav Havel a přijeli také zástupci z USA, SRN, Velké Británie, Nizozemí, Polska a Rakouska.
 • Návštěvnost Dne pozemního vojska se postupem času ustálila na přibližně 50 tisících návštěvnících.
 • V roce 2020 byla poprvé akce zrušena na základě přijatých mimořádných opatření vlády a Ministerstva zdravotnictví České republiky. O rok později se i přes stále platná omezující opatření organizátoři rozhodli akci uspořádat i za nepřítomnosti diváků a zprostředkovat veškeré dění živým přenosem na internet a částečně prostřednictvím České televize.
 • Ta pravá atmosféra se na Den pozemního vojska vrátila po tříleté pauze s rokem 2022, kdy konečně padla veškerá omezení a na Bahna se opět vydaly deseti tisíce diváků.
 • V roce 2023 se vedl v duchu modernizace a byl představen hlavní bojový tank Leopard 2A4, mobilní rušič STARKOM i bezpilotní systém Puma 3AE.