Strakoničtí protiletadlovci si vyzkoušeli sestřelit dron Šáhid

Během mezinárodního cvičení Baltic Zenith v Lotyšsku cvičili vojáci z 252. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic střelbu ze zbraňových systémů RBS-70. Působili na bezpilotní prostředek, jenž z hlediska tvaru i velikosti odpovídá íránskému dronu Šáhid-136, který používá Rusko při útocích na Ukrajině.

„Ověřili jsme naši schopnost detekce, působení a ničení nebezpečných bezpilotních prostředků, které jsou aktuálně používány během válečného konfliktu na Ukrajině,“ uvedl velitel 252. protiletadlového oddílu podplukovník Petr Řezníček. „Průzkumné radiolokační čidlo zachytilo cíl a předalo informaci na palebný prvek, který následně vedl palbu na cíl,“ přiblížil podplukovník Řezníček průběh bojových střeleb, jež představovaly klíčovou část cvičení.

Těžký soupeř

Bezpilotní prostředek, věrně napodobující íránský nebezpečný „kamikaze“ dron, důkladně prověřil, jak jsou vojáci připraveni čelit vzdušným hrozbám. S ohledem na jeho malé rozměry a plochý tvar není snadné pro operátora protiletadlového kompletu RBS-70 jej zachytit. V zaměřovači kompletu vidí dron jen jako krátkou úsečku. „Důležitou úlohu zde zároveň sehrává obsluha průzkumného radiolokačního čidla RVR, jejímž úkolem je právě detekce cíle a předání informace o poloze na palebný prvek,“ uvedl podplukovník Řezníček s tím, že schopnost zjištění podobného prostředku mohou snižovat i klimatické vlivy jako například oblačnost.

Cíl byl zničen

Přestože vojáci působili na dron, který byl pro ně víc než těžkým soupeřem, jejich střelba byla úspěšná. „Drony byly sestřelovány ve vzdálenosti zhruba 3,5 kilometru od palebného prvku. Zničit je se nám podařilo vždy, v rámci každé střelecké sekvence,“ doplnil podplukovník Petr Řezníček.

Své dovednosti v sestřelování dronů trénovali na pobřeží Baltského moře kromě Čechů a místních Lotyšů i vojáci z Litvy. Lotyši stříleli z protiletadlových systémů RBS-70 a RBS-70NG, Litevci se do cvičení zapojili se systémy RBS-70 a GROM.

Další mezinárodní střelby z protiletadlových systémů čekají strakonické vojáky již na podzim. Uskuteční se na území České republiky v rámci cvičení Tobruq Arrows 2024 a kromě českých vojáků se do nich zapojí také vojáci z Lotyšska a Slovenska.