Stoltenberg zdůrazňuje klíčovou roli zemí B9 při posilování obrany NATO

Generální tajemník Jens Stoltenberg se zúčastnil summitu B9 (Bucharest Nine) v Rize, aby projednal přípravy na summit NATO a také posílení podpory Ukrajině. Summit moderoval lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs a spolupředsedali mu polský prezident Andrzej Duda a rumunský prezident Klaus Iohannis.

Stoltenberg zdůraznil klíčovou roli zemí B9 při posilování odstrašování a obrany NATO. „Hostite našich osm mnohonárodních bojových skupin; zvýšili jste připravenost svých sil; jdeš příkladem ve výdajích na obranu; a vy jste v popředí spojenecké podpory Ukrajině,“ řekl generální tajemník.

Stoltenberg zdůraznil, že by nemělo být pochyb o schopnosti NATO bránit se jakýmkoli protivníkům. „NATO má síly, zdroje, schopnosti a politickou vůli bránit každého spojence,“ řekl. Na summitu NATO ve Washingtonu generální tajemník řekl, že očekává, že spojenci přijmou rozhodnutí k dalšímu posílení odstrašování a obrany NATO a dohodnou se na větší úloze NATO při koordinaci výcviku a vybavení pro Ukrajinu. 

Od úplné ruské invaze v roce 2022 poskytli spojenci NATO Ukrajině každý rok vojenskou podporu v hodnotě přibližně 40 miliard eur. „Musíme udržet tuto úroveň podpory tak dlouho, jak to bude nutné, abychom zajistili každý rok nové financování. Důvěryhodná a dlouhodobá podpora vysílá prezidentu Putinovi jasný vzkaz, že na nás nemůže čekat,“ zdůraznil generální tajemník.

Formát B9 vznikl po ruské ilegální anexi Krymu v roce 2014. V tomto formátu se účastní devět spojenců z východního křídla: Bulharsko, Česko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Summitu B9 v Rize se zúčastnily také Finsko a Švédsko.