Izraelské radiolokátory bude opravovat izraelský výrobce. Nepřekvapivě

Ministerstvo obrany dnes uzavřelo smlouvu s izraelskou společností Elta Systems na servis a podporu radiolokátorů MADR. Společnost pro Armádu ČR zajistí logistickou podporu osmi radiolokátorů ELM 2084 MMR. Na plnění smlouvy se jako subdodavatelé budou významným způsobem podílet firmy českého obranného průmyslu, konkrétně Vojenský technický ústav s. p. a RETIA a. s. Celoživotní podpora včetně dodávek náhradních dílů bude stát asi 4,3 miliardy korun. O zakázce minulý týden ministryně obrany Jana Černochová informovala vládu.

Smlouvu dnes za Ministerstvo obrany podepsal vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic MO Lubor Koudelka, za izraelskou stranu jej stvrdil Eyal Shapira, viceprezident a generální ředitel protivzdušné obrany Elta Systems Ltc.

„Smlouva bude platit po celou dobu předpokládané životnosti systému, tedy do září 2044,“ uvedl Koudelka. Zakázka byla zadána cestou jednacího řízení bez uveřejnění, protože z technických důvodů ji je schopen splnit pouze výrobce, kterému patří veškerá duševní práva a licence.

Dodavatel bude garantovat bezproblémový provoz celého systému, dostupnost náhradních dílů na servis a opravu techniky, servisní činnost, preventivní údržbu nebo generální opravy včetně náhradních dílů a spotřebního materiálu. Zajistí zároveň dlouhodobou logistickou podporu systému i rychlou opravu v případě technické závady. Právě vysoká provozuschopnost systému je důležitou podmínkou smlouvy.

Radiolokátory MADR jsou určeny pro zajištění přehledu o vzdušné situaci v malých a středních výškách do 3000 m, tedy v prostoru, který je v národní odpovědnosti České republiky. Jedná se o jeden z nejmodernějších existujících systémů, jež je součástí proslulého Iron Dome. Česká republika koupila od státu Izrael celkem osm souprav mobilního 3D radiolokátoru protivzdušné obrany ELM-2084 MMR. Všechny jsou již v České republiky a v příštích měsících by měly být zařazeny do armádního užívání.

Životní cyklus dosavadních radiolokátorů ruské provenience byl několikanásobně překročen a jejich schopnosti již nenaplňují požadavky na soudobé a budoucí operační prostředí.

Redakčně upraveno