Armáda zahájila jednání o budoucnosti letiště Líně

V Dobřanech se uskutečnilo jednání starostů obcí a zástupců Ministerstva obrany a Armády České republiky o budoucnosti letiště Plzeň-Líně. Pracovní jednání bylo prvním po prosincové schůzce zástupců plzeňského kraje, okolních obcí a resortu Ministerstva obrany na Generálním štábu Armády České republiky. Organizátorem jednání byl starosta obce Martin Sobotka.

Za Ministerstvo obrany se jednání zúčastnila vrchní ředitelka sekce majetkové Marta Kopecká, za armádu první zástupce náčelníka generálního štábu generálporučík Miroslav Hlaváč a ředitel Krajského vojenského velitelství Plzeň Milan Sklenář.

Logistické centrum a prapor AZ

Zástupci resortu MO, obcí a kraje se vzájemně informovali o svých zájmech souvisejících s dalším rozvojem areálu letiště Plzeň-Líně. Generál Hlaváč znovu zopakoval, že armáda chce areál využívat jako logistické centrum se skladovými prostory pro potřebu jak armády, tak aliančních jednotek. Zdůraznil však, že využití aliančními jednotkami je podmíněno krizovým stavem vojenského i nevojenské charakteru. „Dále chceme v areálu letiště vybudovat zázemí praporu aktivní zálohy. S leteckou záchrannou službou počítáme až do roku 2028. S provozem záchranné služby bychom rádi pokračovali i poté v alternativní podobě,“ vysvětlil generál Hlaváč. Armáda by pak mohla poskytnout pro další provoz služby personál a zázemí.

Ujistil také starosty, že armáda bude chtít využívat areál v rozsahu původní rozlohy letiště. Starosty zajímalo, o kolik se zvýší počet zaměstnanců areálu. Na to generál Hlaváč uvedl, že počítá až s 200 vojáky, kteří by zabezpečovali fungování letecké záchranné služby a praporu aktivní zálohy.

Chceme být dobrým sousedem

„Chceme být dobrým sousedem místním obcím. Plánujeme zde změny, které budou mít vliv na okolí letiště. Chceme proto být transparentní v našich krocích a vést diskuzi o budoucnosti areálu,“ uvedl generál Hlaváč. Jako klíčové pro další jednání bylo všemi přítomnými označeno rozhodnutí soudu ohledně vypovězení nájemní smlouvy současnému nájemci, firmě PlaneStation.

Starostové obcí se dále zajímali o rozvoj místní infrastruktury, sanaci areálu nebo případnou hlukovou zátěž a také, jak bude naloženo s dalšími nájemníky areálu. „Jednání je určitě prvním z mnoha. Další plánujeme svolávat podle zájmových oblastí a potřeb starostů. Předpokládáme, že se také budou konat v menších formátech. První taková jednání jsou naplánována hned po Velikonocích,“ komentovala setkání vrchní ředitelka sekce majetkové Marta Kopecká.