Napjatá situace ve východní části Evropy dokazuje, jak je důležitá příprava k obraně státu

I v armádě platí, že pes je nejlepším přítelem člověka a zároveň nenahraditelným parťákem vojáků. Včas upozorní na skryté nebezpečí, prohledá budovy, umí najít výbušniny, zbraně i drogy a dokonce dokáže zadržet pachatele. Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany a vojáci z Agentury vojenského zdravotnictví předvedli dětem na Základní škole Libáň a Všestary v rámci projektu POKOS (Příprava občanů k obraně tátu) speciálně vycvičené psy. Kromě toho je naučili, jak správně poskytnout první pomoc, jak si zabalit evakuační zavazadlo, ochránit se před jadernou havárií nebo jak zachovat chladnou hlavu a nepanikařit v krizové situaci.

Škola hrou

„Děti se na našich akcích dozvídají zábavnou a soutěživou formou cenné rady, které jim i jejich blízkým mohou zachránit život. A zároveň získávají důležité informace o obraně státu,“ vyzdvihla podstatu projektu Daniela Hölzelová z odboru komunikace. Projekt POKOS podle ní neustále nabývá na významu, obzvlášť v dnešní neklidné době. „Děti jsou nadšené. Nejen napjatá situace ve východní části Evropy ukazuje, jak je tento projekt důležitý. Zkušenosti vojáků a názorné ukázky toho, jak se chovat v krizových situacích, jsou pro děti k nezaplacení,“ zhodnotila projekt ředitelka školy Zarine Aršakuni.

Každý voják potřebuje svého doktora

Vojenští zdravotníci zachraňují životy, s každou jednotkou vyjíždějí na vojenské mise, pečují o české i koaliční vojáky v zahraničních operacích a také pomáhají při živelních pohromách. „Přítomnost zdravotníka je vždy nesmírně důležitá, protože dává vojákům jistotu, že o ně bude postaráno,“ zdůraznila majorka Lada Ferkálová, tisková mluvčí Agentury vojenského zdravotnictví. S vojenskými lékaři se ale může běžně setkat každý z nás. Pokud nejsou zrovna nasazeni v misi, slouží v desítkách zdravotnických zařízení po celé České republice.

Znáte seriál M*A*S*H?

Pak jste už určitě slyšeli spojení vojenská polní nemocnice. Dnes ale tato zařízení vypadají úplně jinak. Jsou moderní a čeští doktoři, kteří v nich slouží, patří k nejlepším na světě. V Hradci Králové jsou hned dvě polní nemocnice. Kdybyste je ale chtěli vidět, nejdete jen sklad plný beden a kontejnerů vyrovnaných vedle sebe. Jsou totiž připravené a sbalené proto, aby mohly být nasazené kdykoliv a kdekoliv je armáda nebo ostatní státy budou potřebovat. „Jak dlouho si myslíte, že trvá našim doktorům a sestřičkám postavit polní nemocnici?“ zeptala se dětí majorka Ferkálová. „Záleží na její velikosti. Posledně trvalo jen 27 hodin od momentu, kdy vojáci začali s výstavbou, do chvíle, kdy byli schopni přijmout prvního pacienta,“ doplnila Ferkálová.

Pes, parťák, který dokáže zachránit život

Čtyřnozí specialisté na vyhledávání drog a výbušnin program POKOS zpestřili. Děti překvapilo, že psi na sobě mají speciální postroj, ve kterém mohou absolvovat slaňování ze skály nebo dokonce i seskok z letadla. Při takových aktivitách musí být psi vybaveni i sluchátky a speciálními brýlemi k ochraně očí a uší. Školáci se také dozvěděli, že psi začínají svůj speciální výcvik ve věku jednoho roku. Své schopnosti pak musí každoročně prokázat přezkoušením.

Zapojily se i děti z prvního stupně

Aby si program POKOS užily i menší děti, vyhlásili jsme pro ně výtvarnou soutěž na téma „Armáda slaví 30 let“. Jejich práce vojáky velmi potěšily a vybrali deset nejlepších, které ocenili. Všechny obrázky si vojáci odvezli, aby si jimi vyzdobili své pracoviště. Vojáci pak fyzickou kondici dětí prověřili na překážkové dráze. 

Zdroj: MOČR Daniela Hölzelová