OBRAZEM: cvičení SafeGuard 2023

Na konci listopadu 2023 se příslušníci Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava zapojili do cvičení Safeguard 2023. Ochranu a obranu vytypovaných objektů kritické infrastruktury vojáci trénovali v Mošnově a Albrechticích. Do cvičení se zapojilo osm desítek záložníků.

,,V rámci dalšího prověřovacího cvičení Safeguard jsme se zaměřili na rozhodovací proces jednotlivých stupňů velení, činnosti vojáků při výkonu strážní služby, systém spojení nebo vyžádání si hotovostní jednotky při ochraně a obraně důležitých objektů“, zdůraznil ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek.

Zázemí měli vojáci na letišti v Mošnově

Letiště Leoše Janáčka v Mošnově se pro ostravskou jednotku stalo základnou po celou dobu cvičení. Pro záložníky žádná neznámá, na letišti již absolvovali v minulosti několik cvičení, například cvičení Hradba. Své dovednosti během 5ti dnů trénovali vojáci kromě letištního prostoru také na elektrorozvodně v Albrechticích.

Těmto zásadním cvičením předchází příprava velitelského sboru, která proběhla před 14 dny na ostravském velitelství. Všichni vojáci během výcviku museli také zvládnout úkoly při zdravotní přípravě, spojovací přípravě nebo bezpečné manipulaci s osobními zbraněmi.

,,Cvičení tohoto charakteru jsou prověrkou spolupráce Armády ČR a vlastníků objektů v případě krizových situací, ale také přípravou na následující výcvikový rok doplňuje plukovník Jaroslav Medek.

V současné době eviduje armáda přibližně 4300 vojáků aktivní zálohy.

foto: npor. Martin Střelec a nrtm. Rostislav Probs