V sídle Týmu pro integraci sil NATO na Slovensku v bratislavských Vajnorech byla vztyčena španělská vlajka

Ke Styčnému týmu pro integraci sil NATO (NFIU) na Slovensku v bratislavských Vajnorech se 1. září letošního roku připojil španělský podplukovník Adolfo Leña Pajares. Při této příležitosti státní tajemník Ministerstva obrany SR Marian Majer ve čtvrtek spolu s velitelem NFIU plk. Mariánem Kurillom, španělskou velvyslankyní na Slovensku Loreou Arribalzagou Ceballos, představiteli diplomatických sborů na Slovensku, jakož i profesionálními vojáky a ostatními hosty v prostorách NFIU vztyčili španělskou vlajku.

Nový příspěvek do NFIU Slovakia je výsledkem rozhodnutí vlády Španělského království ještě více posílit svou přítomnost ve východním křídle NATO, iv návaznosti na rozhodnutí summitu NATO ve Vilniusu v létě letošního roku. Španělští vojáci brzy významně posílí i Mnohonárodní bojovou skupinu NATO na ČR (MN BG SVK) a ještě více tak budou přispívat k obranyschopnosti Slovenska.

„Po ruském napadení Ukrajiny, když jsme se najednou ocitli ve zcela nové bezpečnostní realitě, zde byla potřeba demonstrovat v rámci Aliance soudržnost, solidaritu, odstrašení a připravenost bránit se společně proti jakékoli hrozbě. NATO nikdy nebylo silnější a jednotnější, co na Slovensku vnímáme díky přítomnosti spojenců na našem území, ke kterým se nyní přidalo i Španělsko,“ uvedl M. Majer.

NFIU na Slovensku asistuje při výcviku a společných cvičeních a zároveň koordinuje integraci spojeneckých sil v regionu. Také se významnou měrou loni podílelo na budování MN BG CZE. Kromě aktuálního příspěvku ze Španělska a příslušníků OS SR dnes působí v NFIU na Slovensku také vojáci z dalších sedmi zemí: Česka, Maďarska, Německa, Polska, Rumunska, Spojeného království a USA.