Česko ve výcviku vojáků z Ukrajiny patří k premiantům, ale i se od nich učí

Čeští instruktoři zahájí v červenci na Libavé další výcvikový cyklus pro vojáky ukrajinské armády. Dosud už se v ČR vycvičily zhruba dva tisíce lidí, řekl náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec na dnešním jednání tzv. Kontaktní obranné skupiny (UDCG) v Bruselu. Setkání desítek států, které vojensky podporují Ukrajinu, už potřinácté hostil ministr obrany USA Lloyd Austin.

„Vševojskový a specializovaný výcvik na našem území je již dobře zaveden. Další cyklus začne na konci července,“ upřesnil Blažkovec. Přípravou, kterou schválila vloni na podzim vláda a Parlament, mají projít do konce tohoto roku další dva tisíce mužů i žen.

Podle Blažkovce je výcvik významným příspěvkem pomoci s ohledem na počet obyvatel ČR. „Česko plánuje do konce tohoto roku vycvičit až 4 tisíce ukrajinských vojáků. V porovnání s ostatními zeměmi, které tuto formu pomoci nabízejí rovněž, patříme k nejaktivnějším.“

Výcvik na Libavé na Olomoucku absolvují od loňského podzimu jak zkušení vojáci z fronty, tak nováčci. Kromě vševojskového – kde se učí mj. střelbu z útočných pušek či řízení bojových vozidel pěchoty – česká armáda nabízí výcvik velitelů čet a rot, přípravu se zaměřením na zbraně hromadného ničení, zdravotnické a další specializované výcviky.

Pomoc ČR: Nejen vojenský materiál

Česká republika patří od začátku invaze k největším dárcům a dodavatelům pomoci. Praha už Kyjevu poskytla vojenské vybavení v hodnotě 5,6 miliardy korun, výrazné je i zapojení domácího zbrojního průmyslu. 

Na začátku června se z Ukrajiny vrátili vojenští policisté, kteří se pod hlavičkou mezinárodního trestního tribunálu podílí na vyšetřování válečných zločinů. Další skupina by měla vyjet do konce roku. Mandát pro vyslání do 15 osob byl schválen do 31. prosince 2024.

V listopadu 2022 podepsaly ukrajinský státní koncern Ukroboronprom a agentura AMOS dohodu o vytvoření společného obranného klastru. Ten má podpořit vznik společných česko-ukrajinských projektů či podniků s cílem navýšit produkci vojenského materiálu. Prvním hmatatelným výsledkem dohody jsou opravy ukrajinských tanků T-64, které v nejbližší době zahájí státní podnik VOP CZ.

Pomoc se ale netýká jen vojenské oblasti: V rámci aliančního Balíčku asistenční pomoci (CAP) přispělo Ministerstvo obrany ČR vloni částkou 50 milionů Kč do svěřeneckých fondů NATO, z nichž byly pořizovány například zimní oblečení, palivo, potravinové balíčky, generátory a prostředky pro ochranu před bezpilotními systémy. Pro letošní rok už resort vyčlenil přes 5 milionů korun na palivo a zdravotnické vybavení.

„Ministerstvo obrany ČR poskytne v souvislosti s výbuchem na přehradě Kachovka cisterny pro distribuci pitné vody, záchranné kruhy, čerpadla na znečištěnou vodu a záchranné vesty,“ doplnil Blažkovec.

Zdroj: MOČR