Ministryně Černochová na Ukrajině uctila památku československých vojáků

Hrdinství československých vojáků, kteří při osvobozování ukrajinského Kyjeva před 80 lety položili životy, si tento víkend připomněla přímo na Ukrajině ministryně obrany Jana Černochová. V tehdejších bojích hrála významnou úlohu 1. československá samostatná brigáda v SSSR. Ministryně Černochová s delegací absolvovala celou bojovou cestu Čechoslováků od Ljutěžského předmostí, přes „závod Bolševik“ až k hlavnímu vlakovému nádraží a řece Dněpru.

Osvobození Kyjeva v listopadu 1943 je považováno za nejúspěšnější operaci československých pozemních vojsk za 2. světové války. 1. československá samostatná brigáda, která měla na osvobození zásadní podíl, se zde nesmazatelně zapsala do bojů na východní frontě ve druhé světové válce. Na 3500 našich vojáků zde dokázalo od 5. do 6. listopadu během dvou dnů při útočné operaci osvobodit jednu z významných evropských metropolí, která je považována i za kolébku československých legií.

„V mých prioritách pro Ministerstvo obrany, v Desateru pro obranu, uvádím jako jeden z hlavních bodů udržování a budování vojenských tradic, připomínání významných výročí a hrdinů. Tak jako jsem považovala za správné, i přes těžkou bezpečnostní situaci, navštívit a poklonit se našim padlým začátkem letošního března v Sokolovu, považovala jsem teď za správné uctít památku našich vojáků přímo v Kyjevě,“ uvedla ministryně obrany Černochová, která do Kyjeva dorazila s delegací mimo jiné u příležitosti Dne válečných veteránů.

„Osobně jsem absolvovala celou bojovou cestu naší jednotky od Ljutěžského předmostí přes „závod Bolševik“ (původní továrna českého podnikatele Josefa Křivánka) až k hlavnímu vlakovému nádraží a řece Dněpru. Měla jsem tu čest položit květiny na válečných hrobech našich vojáků na Lukjanivském a Svjatošinském hřbitově, a dokonce i na znovuobjeveném hřbitově v Děgťarjách,“ řekla. „To, co dokázali naši vojáci v Kyjevě v listopadu 1943, zasluhuje nesmírný obdiv a nesmazatelně se zapsalo do tradic naší armády. Považuji také za symbolické, že jsem navštívila Kyjev v době, kdy Ukrajina čelí bezprecedentnímu ruskému útoku. Při jednom z pietních aktů jsme byli svědky hluboké a dojemné vděčnosti staršího člověka, který spatřil na uniformě plukovníka Roberta Speychala českou vlaječku, chytil jej za ruku a děkoval se slzami v očích za naši pomoc,“ uzavřela ministryně obrany.

Součástí delegace byl velvyslanec ČR na Ukrajině Radek Pech, přidělenec obrany ČR na Ukrajině brigádní generál František Ridzák, ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek, ředitel odboru pro válečné veterány a válečné hroby plukovník Robert Speychal, Martin Ondráček, iniciátor akce „Dárek pro Putina“, a za o. p. s. Sokolovo Martin a Jarmila Žourovi. Části pietních aktů se zúčastnili zástupci Velvyslanectví Slovenské republiky

Historie

Československá brigáda byla začleněna do prvního sledu a směru hlavního úderu ve dnech 3. až 6. listopadu 1943. Českoslovenští vojáci byli první, kteří se dostali do středu města, do hořícího Kreščatiku k vlakovému nádraží a v 7 hodin ráno dosáhli břehu řeky Dněpr. Za úspěch v tomto boji byla 1. československá brigáda vyznamenána Suvorovovým řádem II. stupně. Stovky příslušníků brigády obdržely československé i sovětské řády a medaile.

Tři příslušníci brigády, Josef Buršík, Antonín Sochor a Richard Tesařík, obdrželi výnosem prezidia Nejvyššího sovětu SSSR z 21. prosince 1943 řády Lenina, medaile Zlaté hvězdy a tituly Hrdiny Sovětského svazu. Prezident republiky Edvard Beneš vyznamenal prapor brigády československé Medailí za chrabrost.