Česko chce koupit výkonné rakety DERBY-I pro systém PVO Spyder z Izraele

Vláda se seznámila s informací k veřejné zakázce, jejímž cílem je pořízení 48 ks protiletadlových střel I-Derby Long Range od vlády Státu Izrael. Díky těmto střelám, které ČR dostane do října 2027, získá Armáda ČR schopnost ničení bezpilotních prostředků, vrtulníků, letounů a řízených střel s dálkovým dosahem až 80 km ve výšce 20 km.

„Válka na Ukrajině nám ukazuje, jak zásadní je ochrana před útoky ze vzduchu, ať už jde o drony, nebo o standardní letectvo. Aby nás naši vojáci mohli před těmito hrozbami v případě potřeby bránit, musíme je vybavit moderní technikou, což jsou právě tyto střely,“ uvedla po jednání vlády ministryně obrany Jana Černochová.

Střely I-Derby Long Range najdou využití v rámci protiletadlového komplexu čtyř baterií SPYDER CZE, které budou ČR dodány do roku 2026. Sjednaná hodnota zakázky na tyto střely je 2,8 mld Kč bez DPH a smlouva má být podepsána do konce října letošního roku.

„Stejně jako u jiných zakázek i v tomto případě považuji za důležité, že se zapojí české firmy,“ uvedla ministryně s tím, že dodavatel se zavázal proúčtovat v České republice alespoň ekvivalent částky 14 mil. USD a na zakázce budou participovat společnosti RETIA a.s. a VTÚ s.p., a to v oblasti výroby kontejnerů střel, zajištění integrované logistické podpory a integrace informačních systémů.

Součástí navrhovaného smluvního vztahu je i tzv. opce. V případě její aktivace bude možné pořídit další střely v 6 kategoriích, a to v řádech celkem stovek kusů s maximálním finančním rámcem do 12,6 mld. Kč bez DPH.

Autor fotografie: Ereshkigal1 – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4793482