Armáda České republiky se účastní největšího cvičení vzdušných sil

Nejmodernější letecká technika, nejrůznější vzdušné operace, ale především spolupráce 25 armád NATO. Tak bude vypadat desetidenní mezinárodní cvičení Air Defender 2023, které má demonstrovat solidaritu Aliance a v její historii nemá obdoby. Chybět nebude ani česká armáda – zapojí se všechny útvary Vzdušných sil AČR.

Scénář cvičení, které potrvá do 23. června, vychází ze situace, kdy je aktivován článek 5 Washingtonské smlouvy. „Vzdušné síly NATO pod velením Německa procvičí převážně v německém vzdušném prostoru, společnou reakci na krizovou situaci,“ říká velitel českých vzdušných sil generálmajor Petr Čepelka. Manévry se odehrají i nad částmi Severního a Baltského moře a vedle členů NATO se jich účastní také Japonsko a Švédsko. 

Účastníci procvičí COMAO vzdušné operace, při nichž je zapojeno velké množství různých typů letounů, součástí ale budou i tzv. out-and-back mise do Pobaltí a Rumunska. Air Defender 2023 navíc propojí ještě jiná alianční cvičení s různou tematikou.

„Chceme demonstrovat rychlost a připravenost vzdušných sil a předvést schopnosti aliančního letectva. Spolupráce tolika armád NATO zdokonaluje naši interoperabilitu a schopnost odstrašit potenciálního agresora,“ říká generálporučík Ingo Gerhartz, šéf německého letectva.

Z 250 kusů nejrůznější letecké techniky bude stovka americké Letecké národní gardy. Právě účast USA je podle něj důkazem soudržnosti a solidarity napříč NATO.

To nejlepší z flotily spojenců

V německém vzdušném prostoru se bude prohánět nejmodernější letecká technika NATO: Od F-35, F-16, F/A-18 až po stíhačky Eurofighter Typhoon či JAS-39 Gripen. Chybět nebudou „speciály“ jako tanker KC-135, létající středisko velení a řízení AWACS, transportní obr C-17 Globemaster a další přepravní stroje.

Podle generála Čepelky je zapojení nejmodernější techniky důležitým aspektem přípravy českého leteckého personálu: „Právě v rámci těchto společných cvičení si naši piloti mohou osahat to nejmodernější, co má svět k dispozici,“ vyzdvihuje.

Výcvik v Německu, Nizozemsku a ČR

Většina letů bude probíhat nad Německem, část ale proběhne i v Nizozemsku a v České republice. Piloti čáslavské 21. základny taktického letectva si se čtyřmi stroji JAS-39 Gripen ověří schopnosti pokročilého vedení vzdušných operací.

„Zúčastní se certifikace nadnárodního velení a mezinárodních společných letů (COMAO) a zapojí do výcvikových misí ve vzdušných bojích s letouny F-15, F-16 a Eurofighter. Piloti letounů L-159 ALCA budou dále více procvičovat součinnost s bezpilotním prostředkem na našem území,“ upřesnil náčelník odboru bojové přípravy plukovník gšt. Michal Kudyn, který toto cvičení řídí za ČR. 

Za 22. základnu vrtulníkového letectva se Air Defender 2023 zúčastní šest předsunutých leteckých návodčí (JTAC – Joint Terminal Attack Controller) z 225. letky bojové podpory a tři příslušníci oddělení Integrace 22. křídla. Letečtí návodčí budou trénovat spolupráci s bezpilotním letadlem MQ-9 Reaper a plnit úkoly vzdušného průzkumu a úderů na cíle vysoké důležitosti. 24. základna poskytne i vrtulníky Mi-171Š na podporu aeromobilních přesunů a W3A Sokol k přesunům personálu.

Působení a spolupráci s bezpilotním prostředkem, který je dislokovaný v Čáslavi, si vyzkouší i 25. protiletadlový raketový pluk v rámci cvičení „TOBRUQ SHIELD“, které nyní probíhá na našem území. 26. pluk velení, řízení a průzkumu bude provádět denní a noční dohled a koordinaci v rámci působení nad ČR.

Nejen personál jednotlivých základen, ale i samotné Vzdušné síly AČR vyčlení personál do taktického velitelství vzdušných sil, tzv. Joint Air Force Component (JFAC), který by byl aktivován v případě potřeby nasazení v rámci operace NATO a řízen velitelstvím společných sil (JFC –Joint Force Command).

„Personál na tento stupeň mezinárodního velení se připravuje několik let a zahrnuje široké spektrum schopností a různých odborností. Je to obrovská zkušenost pro každého,“ říká major Pavel Samek, toho času na tomto cvičení odpovědný za pozemní protivzdušnou obranu.