Ukrajinské tanky T-64 se opraví v Česku, pak zamíří na bojiště

Novojičínský vojenský opravárenský podnik zahájí v nejbližší době opravy ukrajinských tanků T-64. Přesný počet techniky, která se bude v ČR v následujících měsících revidovat, nelze z bezpečnostních důvodů specifikovat, tanky zamíří přímo na bojiště. Smlouvu na opravu a modernizaci tanků T-64 ukrajinské armády uzavřel státní podnik na základě memoranda mezi státními podniky VOP CZ a ukrajinským státním koncernem Ukroboronprom z února tohoto roku.

„Česká republika podporuje a bude podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruskému agresorovi. Poskytujeme nepotřebný vojenský materiál, cvičíme ukrajinské vojáky a nyní pomáháme i s opravami ukrajinské techniky. U výcviku i oprav nabízíme naše znalosti a schopnosti a od Ukrajinců získáváme neocenitelné zkušenosti z boje,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Do konce tohoto roku musí zaměstnanci VOP CZ zvládnout opravit blíže neurčený počet strojů T-64, ještě sovětské provenience. „Pro VOP CZ je to skvělá příležitost opravovat techniku, která pak jde rovnou na frontu,“ říká ředitel společnosti Marek Špok. Dodal, že pracovníci jeho podniku v minulých týdnech navštívili na Ukrajině závody Ukroboronpromu, aby navázali vzájemnou spolupráci.

Tanky byly podle Špoka desítky let umístěné ve skladech a vyžadují kompletní demontáž, výměnu mnoha náhradních dílů a plnou obnovu bojeschopnosti. „Obecně platí, že modernizace bude probíhat pod technickým dohledem odborníků ukrajinské strany, vzhledem k její přímé účasti. Tanky budou vybaveny prostředky optického pozorovacího systému, dokonalejší komunikací a tak dále,“ vysvětluje Špok s tím, že vše bude probíhat za zvýšených bezpečnostních opatření.

„Jsme vděčni našim českým kolegům za partnerství a věříme ve skvělé vyhlídky naší spolupráce. Dohody dosažené s VOP CZ jsou naplněním smlouvy o vytvoření společného obranného klastru s Českou republikou, kterou Ukroboronprom a Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) uzavřely na konci loňského roku. Spolupráce obecně zahrnuje výrobu vojenské techniky, zvýšení výroby munice různých ráží (jak na stávajících kapacitách, tak nově vytvořených na bezpečných místech), rozvoj obslužných uzlů pro údržbu a opravy protiletadlových zbraní, jakož i spolupráci v oblasti špičkových technologií, zejména vytváření společných vědecko-výzkumných center,“ uvedl generální ředitel Ukroboronprom Jurij Husjev.

Důležitá role AMOS

Projekt je jedním z prvních konkrétních výsledků spolupráce po vzniku tzv. obranného klastru (více zde), který má podpořit vznik nových česko-ukrajinských společných podniků s cílem navýšit produkci vojenského materiálu pro potřeby ozbrojených sil Ukrajiny.

Podle Aleše Vytečky, ředitele Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci, která obě společnosti propojila, je VOP CZ prvním podnikem, který podobný kontrakt podepsal. „Spolupráce mezi státními podniky v době krizového válečného řešení je velmi účinná. VOP CZ je rovněž podnik s tradicí a bohatými zkušenostmi s opravami těžké vojenské techniky, jmenovitě právě tanků,“ připomněl Vytečka.