LOM Praha zajistí servis nových vrtulníků Viper a Venom

Ministryně obrany Jana Černochová informovala vládu o zakázce na Servisní podporu víceúčelových vrtulníků H-1 – zajištění životního cyklu, která bude realizována smlouvou v rámci vertikální spolupráce s LOM PRAHA s.p. Tato spolupráce zajišťuje komplexní servis vrtulníkového systému H-1, který zahrnuje generální opravy, servisní opravy, údržbu, dodávky náhradních dílů a poskytování technické podpory. Zakázka se týká 12 kusů nových strojů UH-1Y Venom a AH-1Z Viper.

Jak informuje obrana, zakázka je v souladu se smlouvou uzavřenou s vládou Spojených států amerických o servisu vrtulníků H-1. „Díky vertikální spolupráci s LOM PRAHA s.p. budeme mít zajištěn životní cyklus našich vrtulníků do konce roku 2030. To je klíčové pro zajištění efektivního provozu a plnění našich obranných povinností,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Celková hodnota vertikální spolupráce realizované společností LOM PRAHA s.p. činí 1,3 miliardy Kč bez DPH. Tato hodnota byla stanovena na základě očekávaného náletu flotily a plánované údržby v následujících obdobích, zkušeností s čerpáním finančních prostředků na provoz dosud provozovaných vrtulníků řady Mi a také na základě informací získaných ze strany USA a jednání pracovních týmů resortu obrany.

Ministryně také zdůraznila, že plnění vertikální spolupráce bude probíhat od uzavření servisní smlouvy do 31. prosince 2030. „Jsem přesvědčena, že spolupráce s LOM PRAHA s.p. nám umožní udržet naše vrtulníky v nejlepším technickém stavu a zároveň posílit český obranný průmysl,“ dodala ministryně.