Jinečtí dělostřelci umí vykouzlit nejen dětem radost na tváři

Kasárna 13. dělostřeleckého pluku se otevřela ku příležitosti Dne otevřených dveří, spojeného s dětským dnem. Letošní ročník byl výjimečný rekordní návštěvností. Bezmála 2000 návštěvníků všech věkových kategorií zavítalo do kasáren 13.dp oslavit 1. červen – Den dětí.  Z širokého okolí městysu se sjely školy a školky, ale i dětské domovy, které mimo jiné pluk podporuje o Vánocích nákupem dárků pro děti.

Hlavním lákadlem byla vystavená technika pluku, kterou si mohly děti prolézt s odborným výkladem příslušníků pluku. Každý se tak mohl stát alespoň na chvilku miřičem houfnice Dana, řidičem obrněné tatry, podívat se až na sídliště kamerou průzkumného kompletu SNĚŽKA anebo třeba zjistit, jak se do vzduchu posílá balón naplněný vodíkem od vozidla meteorologického družstva kolové platformy pro radioteodolit RT 20. Strakonický 25. protiletadlový raketový pluk přivezl na speciální tatře T-810 PVO ukázat přenosný protiletadlový raketový systém RBS-70. 

„Jsem nesmírně rád, že jsme mohli tento rok přivítat tak vysoký počet návštěvníků. Vystavená technika, soutěže a zajímavé dynamické ukázky stále lákají. Děti měly úsměv na tváři a vojáky pokaždé odměnily hlasitým potleskem. To je jeden z důvodů, proč takové dny děláme,“ řekl o dni velitel pluku, plukovník Jan Cífka.

Soutěž v hodu granátem, ale i lanovka

Malí i velcí, dospělí i děti pokořili lanovou dráhu, soutěžili v hodu granátem, spojit se s vzdáleným kamarádem vysílačkou anebo se třeba podívali do hledí pušky a pistole. Nejen holčičky si vystály frontu na třpytivé tetování, které malovaly dámy z Divadla Antonína Dvořáka Příbram. 

Velký úspěch měly ukázky, které byly perfektně secvičené a připravené. Tradičně se představili kluci vojáci s MUSADEM – Bojem zblízka. Vojenská policie z Tábora přivezla robota, který pomáhá pyrotechnikům v jejich práci. Největší radost měli děti z ukázek služební kynologie opět od vojenských policistů Velitelství Vojenské policie Tábor. Novinkou však byla ukázka práce vojáků CLS (Combat live saver), vycvičených k poskytování první pomoci v polních podmínkách.

„Mě se nejvíc líbil pejsek, co hledal čmucháním v batohu drogy a taky se mi moc líbila vědomostní soutěž, kde jsem si mohla vysoutěžit armádní klíčenku,“ tak komentovala den Elenka Z.

Na dni otevřených dveří se také prezentoval projekt Ministerstva obrany známý pod názvem Příprava občanů k obraně státu (POKOS). „Návštěvníci se dozvěděli řadu důležitých informací spojených s obranou naší vlasti prostřednictvím vzdělávací výstavy a vědomostních soutěží, které jsme si pro ně připravili,“ vysvětlila Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany „V letošním roce si připomínáme 30. výročí armády, proto i výstava byla rozšířena o zajímavosti spojené se založením české armády, “ dodala Hölzelová. Jak děti, tak dospělí si za správně vyplněné pracovní listy odnášeli drobné odměny s vojenskou tematikou.

Text: Gabriela Kugler

Foto: Vladimír Šandor