Vojenské policisty čeká náročná mise v Kosovu po boku carabinierů z Itálie

Tři desítky vojenských policistů budou od července v zahraniční operaci Joint Enterprise monitorovat situaci a zajišťovat bezpečnost na území Kosova. Jednotka zde bude plnit úkoly společně s italskými karabiniéry. Kvůli sílícím nepokojům vyzval vloni v prosinci kosovský premiér Albin Kurti mírové jednotky NATO k intervenci.

Češi a Italové budou působit v sestavě vojenského specializovaného prvku MSU (Military Specialised Unit). Jednotka bude využívána k tzv. stabilizačním operacím, například ke sběru dat a vyhodnocování informací z kriminálního prostředí. Podílí se však i na monitorování situace při protestech a nepokojích, které v roce 2022 začaly mezi Srbskem a Kosovem eskalovat, a na které je schopna reagovat.

Čeští vojenští policisté budou v Kosovu poskytovat primárně schopnost zvládání davu (Crowd Riot Control), ale například i schopnosti v oblasti dopravně pořádkové služby.

Bezmála 30 vojenských policistů, kteří jsou součástí 1. jednotky VP MSU KFOR, se na nasazení připravovalo půl roku. Výcvik završila takzvaná certifikace, která v Přerově na Bochoři trvala celý tento týden a skončila dnes. Vojáky hodnotili právě italští karabiniéři.

„Jejich schopnosti byly ověřovány při modelových situacích, v simulovaných reálných podmínkách a následně byly vyhodnocovány,“ sdělil podplukovník gšt. Zdeněk Koreczki, řídící cvičení.

Vojenští policisté například museli řešit dopravní nehodu se zraněním osob, kdy poskytovali, zajišťovali místo dopravní nehody a vše zdokumentovali ve spolupráci s místní policií, případně s dalšími subjekty.

„Další modelovou situací bylo například patrolování v určité části operačního prostoru, kdy vojenští policisté museli provést detekci a monitorování pohybu narušitele prostoru, okamžitě tento incident hlásit a provést nezbytná opatření, v souladu s operačními postupy,“ doplnil Koreczki.

Při zvládání davu pak měli za úkol zabránit skupině prosadit při demonstraci její cíle, deeskalovat situaci a nastolit stav před demonstrací.