Generál Řehka jednal s generálem Radfordem nejen o Ukrajině

Bezpečnostní situace v Evropě, role naší armády při posilování východního křídla Aliance, aktualizace regionálních plánů NATO či konflikt na Ukrajině byly hlavními tématy jednání náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálmajora Karla Řehky s generálem Timem Radfordem. Zástupce vrchního velitele spojeneckých sil NATO v Evropě (DSACEUR) přijel v úterý 2. května do České republiky na dvoudenní oficiální návštěvu. Program zahájil na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově, kde ho s vojenskými poctami přivítal generál Řehka.

Generálové poté diskutovali o vypracování nových obranných plánů NATO, které jsou důležitým krokem k posílení kolektivní obrany Aliance, jasně definují hlavní úsilí, role jednotlivých národů a vyčleněné síly. „Rusko představuje hrozbu pro stabilitu a bezpečnost v Evropě. Samotná existence obranných plánů představuje jeden z nástrojů odstrašování a posiluje obranné postavení pro případ krize nebo konfliktu,“ vysvětlil generál Řehka. Alianční regionální plán se rozšířil o Finsko, nyní zahrnuje 13 zemí NATO, přičemž Švédsko je stálým partnerem.

Pro Českou republiku vyplývají díky její poloze úkoly hostitelské země, tedy zajištění veškeré logistické podpory cizím státům přesouvajícím se přes naše území.

Významným bodem jednání byla podpora a pomoc Ukrajině. Armáda České republiky se v roce 2022 zapojila do Asistenční mise Evropské unie EUMAM UA pro výcvik Ozbrojených sil Ukrajiny. Výcvik probíhá jak ve výcvikových prostorech v České republice, tak na území členských států EU, a to díky mobilním výcvikovým týmům. Naši vojenští instruktoři tak připravují chemiky, odstřelovače, zdravotníky a ženisty.

Generál Radford se zajímal o nasazení našich jednotek v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Jednotky Armády České republiky působí v Pobaltí v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence) od července 2018, kde budeme i nadále působit.

Od poloviny roku 2022 Češi velí mnohonárodnímu úkolovému uskupení na Slovensku. Jeho vznik je snahou posílit východní křídlo Severoatlantické aliance kvůli nevyprovokované agresi Ruska vůči Ukrajině. V souladu se schváleným mandátem budou jednotky Armády ČR nasazeny na území Slovenska do konce roku 2024.