Vojáci na Doupově trénovali sestřelování dronů

Taktický výsadek z vrtulníků Black Hawk a Mi-171š i ničení nepřátelských vzdušných cílů včetně dronů – přesně to procvičovali čeští a slovenští vojáci, kteří se minulý týden na Doupově zúčastnili cvičení Tobruq Arrows 2023.

V nepříznivém počasí, tak typickém pro Doupovské hory, své dovednosti pilovali vojáci 252. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic a z protiletadlové raketové brigády ze slovenské Nitry. Do cvičení se zapojili i vojáci z nedalekého 41. mechanizovaného praporu ze Žatce.

Hlavní náplní cvičení byly střelby z protiletadlových raketových kompletů. Strakoničtí vojáci stříleli ze systémů RBS-70 a RBS-70NG a slovenští vojáci ze systémů IGLA. Střelba byla řízena v rámci bojové sestavy. „Z hlavního místa velení jsem stanovoval palebné úkoly podřízeným protiletadlovým jednotkám, z jejích míst velení pak byly přidělovány cíle jednotlivým palebným prvkům k ničení,“ uvedl řídící střeleb podplukovník Petr Řezníček s tím, že střelby takto mnohem více simulovaly podmínky reálného bojového konfliktu.

Ničili nepřátelské drony

Strakoničtí vojáci s laserově naváděnými komplety RBS-70 a RBS-70NG stříleli jak na vlečný rukáv, který za sebou na laně táhl bezpilotní prostředek, tak i na samotný bezpilotní prostředek. Slovenští vojáci s infračerveně naváděnými komplety IGLA zase působili na speciální infrazářič, který byl umístěn za vlečným rukávem. Zmíněné typy cílů vojákům imitovaly prostředky vzdušného napadení kategorie dron, které v dnešní době představují velmi aktuální hrozbu.

Na Doupově cvičili také vojáci ze Žatce s kolovými obrněnými vozidly Pandur. Testovali zde, zda jsou schopni kromě pozemních cílů ničit i vzdušné cíle. „Sloučili jsme náš výcvik, protože pozemní síly nedisponují imitátory vzdušných cílů jako my. Poprvé zkoušíme, do jaké míry může zbraňová stanice vozidla Pandur efektivně působit proti vzdušnému protivníkovi,“ sdělil podplukovník Řezníček. Pandury střílely například na meteorologický balón, který jim simuloval vrtulník ve visu, nebo na bezpilotní prostředek imitující dron.

Trénovali výsadek z vrtulníku

Protiletadlovci stříleli ze tří různých střelnic. Do jejich prostoru je, i s jejich zbraňovými systémy, vysazovaly vrtulníky. „Zasazení protiletadlových družstev s využitím aeromobilního výsadku je další ze schopností, které jsme v rámci cvičení Tobruq Arrows 2023 procvičovali. Jedná se o rychlý a efektivní způsob, jak jednotlivá družstva s přenosnými protiletadlovými komplety přepravit a vysadit do prostoru působení,“ vysvětlil řídící cvičení podplukovník Lukáš Málek, proč i tyto dovednosti vojáci cvičí.

Vojáci nacvičovali výsadek jak z vrtulníku Mi-171š z 22. základny vrtulníkového letectva, tak i z vrtulníku Black Hawk, kterým disponují slovenské vzdušné síly. Vysazení z vrtulníku Black Hawk trénovali strakoničtí vojáci poprvé. „Je v něm sice méně místa než ve vrtulníku Mi-171š, ale výsadek se z něj provádí velmi dobře. Bylo to rychlé, odsýpalo to,“ popsal desátník P. P.

Čeští a slovenští vojáci takto společně necvičili poprvé. „Nadstandardní spolupráce se slovenskou jednotkou pozemní protivzdušné obrany trvá již téměř deset let. Tímto cvičením jsme zároveň demonstrovali naši schopnost společně působit v operacích,“ doplnil podplukovník Málek s tím, že velkým přínosem pro výcvik protiletadlových jednotek byla i účast vrtulníků českých a slovenských vzdušných sil.

Kpt. Jana Samcová, foto: SkKySIO