Slovensko má nové ústřední pietní místo, které je poctou bezejmenným hrdinům

Ministr obrany SR Jaroslav Naď společně s představiteli vlády a Národní rady SR, vojenskými představiteli resortu, jakož i zástupci hlavního města Bratislava a bratislavské městské části Staré město slavnostně odhalil na Rázusově nábřeží v Bratislavě Hrob neznámého vojáka. V centru hlavního města tak vzniklo významné protokolární a pietní místo symbolizující vlastenectví a nezpochybnitelné hrdinství občanů státu, kteří v boji za svobodu položili vlastní život.

„Děkuji všem, ať už Úřadu vlády SR, Ministerstvu financí SR, městu Bratislava a zejména Vojenskému historickému ústavu a městské části Bratislava – Staré město, díky kterým se připojujeme k vyspělým demokratickým zemím, pro které jsou taková centrální pietní místa samozřejmostí. Padlí hrdinové si bezpochyby zaslouží, aby se na jejich skutky nikdy nezapomnělo,“ řekl ministr obrany SR Jaroslav Naď.

Součástí ceremoniálu bylo kromě pietního aktu a symbolického zapálení tzv. věčného ohně i uložení ostatků neznámého vojáka – příslušníka 1. čs. armádního sboru, který bojoval na Dukelském bojišti v Karpatsko-dukelské operaci. Ostatky nalezené v roce 1997 převezli před více než měsícem do Bratislavy z prostor Muzejního oddělení Vojenského historického ústavu (VHÚ) ve Svidníku.

„Hrob neznámého vojáka nám nejen ve sváteční dny bude připomínat všechny ty, jejichž místo posledního odpočinku zůstalo neznámé. Zároveň se přidá k dalším vykřičníkům v Bratislavě varujícím před válkou – před tím nejhorším, co může demokratickou společnost potkat. Dnes víme lépe než kdykoli předtím, že si musíme připomínat bolavé momenty naší minulosti, protože lidská paměť je krátká,“ řekl současný starosta městské části Bratislava – Staré Město Matej Vagač.

Podle bývalé starostky Starého Města Zuzany Aufrichtové si neznámí padlí hrdinové bez jména zaslouží úctu a vybudované protokolární místo je důkazem toho, že na této myšlence jsme se jako společnost dokázali shodnout. „Za poslední rok prošla část nábřeží u ikonického Propelleru úpravou veřejného prostoru a osazením nového sochařského díla od vítěze soutěže Marka Květána. Veřejný prostor Bratislavy získal kontemporárně – soudobé ztvárnění tématu, které ještě v době vyhlášení soutěže nebylo tak blízko existencionální, dnes se stalo aktuální a autentickou úctou k padlým v boji za svobodu,“ konstatovala.

Vítězný návrh pomníku vzešel z výtvarné soutěže, do které se přihlásilo 24 návrhů ze Slovenska, Čech a Moravy. Dílo má tvar levitujícího kruhu symbolizujícího štít padající nebo opírající se o zem. Doplněno je o motiv věčného ohně – v noci světelného paprsku.

Zdroj: MOSR, foto: MOSR Ivan Kelement