Vojáci po misích v Pobaltí a na Sinaji převzali ocenění

Více než dvě stovky vojáků, kteří se před nedávnem vrátili z misí v Litvě, Lotyšsku a na Sinaji, dnes slavnostně nastoupily na Vítkově. Součástí ceremoniálu bylo rovněž předání dárcovského šeku na pomoc tříletému Jiříkovi Krupičkovi, který trpí akutní lymfoblastickou leukémií.

Ocenění převzali vojáci 3. a 9. úkolového uskupení Armády ČR alianční předsunuté přítomnosti (eFP – enhanced Forward Presence) v Litvě a Lotyšsku a příslušníci 22. letecké jednotky CASA úkolového uskupení AČR v MFO Sinaj.

Nasazení na místech, klíčových pro bezpečnost Evropy

„Ať už jste pomáhali chránit východní hranice Aliance, nebo jste dohlíželi na dodržování příměří na Sinajském poloostrově, vždy šlo o nasazení v místech, která jsou klíčová pro bezpečnost celé Evropy,“ podotkl v projevu náměstek Daniel Blažkovec, který zastupoval ministryni obrany Janu Černochovou.

Vstup do NATO, od nějž tuto neděli uplyne 24 let, byl podle něj moudrým a prozíravým rozhodnutím a ČR je dnes součástí nejsilnějšího obranného paktu na světě. „Vy jste důkazem, že nechceme být jen pasivním členem, který spoléhá na pomoc ostatních. Naopak jste našim spojenců v mnohonárodních posílených praporech v Lotyšsku a Litvě názorně předvedli, že jste připraveni společně stát v první linii,“ poděkoval vojákům Blažkovec.

Podle náčelníka Generálního štábu AČR přináší každá absolvovaná mise zkušenosti, znalosti a dovednosti, které vojáci získají jen v reálném nasazení. Armáda podle generálmajora Karla Řehky stojí na lidech, kteří jsou odhodlaní, schopní a ochotní obětovat i část sebe pro splnění úkolu. „Přesvědčili jste mě i naše partnery, že naše armáda takové lidi má,“ řekl vojákům.

Mise NATO v Pobaltí kvůli obavám Aliance z Ruska, na Sinaji se dohlíží na dodržování mírové smlouvy mezi Izraelem a Egyptem

Vojáci 3. úkolového uskupení AČR eFP působili v Litvě od loňského července do letošního ledna. Jednotka čítala 129 vojáků, z toho devět žen. Převážná většina byla z 25. protiletadlového raketového pluku. Strakoničtí měli za úkol přispívat k zabezpečení protivzdušné obrany mnohonárodního bojového uskupení eFP a vést výcvik na reálných cílech v rámci přímé bojové podpory aliančních jednotek. Českému uskupení velela majorka Petra Pihera.

9. úkolové uskupení AČR eFP působilo v Lotyšsku ve stejném termínu. Tvořilo ho 78 vojáků pod velením kapitána Jana Rejmonta. Jednotka v sestavě eFP BG měla demonstrovat svojí přítomností a výcvikovou činností odhodlání bránit svrchovanost a územní celistvost členských států NATO a v případě zhoršení bezpečnostní situace plnit úkoly s cílem potlačit intervenci protivníka.

22. letecká jednotka CASA úkolového uskupení AČR MFO čítala 14 členů pod velením majora Víta Maliny. Na Sinaji působila od září do letošního února. Úkolem jednotky bylo na základě rozkazu velitele sil MFO provádět požadované letecké operace za účelem pozorování a ověřování, velení a řízení, logistické podpory, služby vyhledávání a záchrany pro MFO a vzdušné zdravotnické evakuace.

Vybraným vojákům byl udělen Čestný odznak Armády ČR Za zásluhy II. a III. stupně, věcné dary a pamětní mince. Všech 215 nastoupených vojáků pak převzalo Medaile ministryně obrany ČR Za službu v zahraničí I. až III. stupně.

Armáda umí pomoct nejen spojencům

Součástí slavnostního nástupu bylo rovněž předání šeku na bezmála 180 tisíc od vojáků jednotek předsunuté přítomnosti v Pobaltí a na Slovensku pro nemocného Jiříka Krupičku, který trpí akutní lymfoblastickou leukémií. Vybrané peníze přispějí na další nákladnou léčbu tříletého chlapce, syna vojáka Hradní stráže.

Náčelník Generálního štábu AČR i náměstek Daniel Blažkovec pomoc vojáků ocenili. Iniciativa podle generálmajora Karla Řehky vyslala pozitivní energii i důležitý vzkaz: „Nejste na to sami“!