Odstřelovači z Tábora patří ke světové špičce. Opět to dokázali na mezinárodní soutěži

Táborští odstřelovači pokořili dalších 42 týmů z celého světa! V rámci desátého ročníku izraelské mezinárodní soutěže International Sniper Competition 2022, kterou každoročně pořádají IDF (Izrael Defence Forces – Izraelské ozbrojené síly). Tříčlenné mužstvo dokázalo, že vojáci Armády České republiky se dokáží prosadit i ve velké, mezinárodní konkurenci.

Soutěžící týmy během čtyř dnů a tří nocí plnily dohromady dvacet střeleckých úloh. Během toho byly prověřovány všechny dovednosti související s prací novodobých odstřelovačů, například pozitivní identifikace a eliminace cílů s využitím moderních, optoelektronických přístrojů a takzvaných organických zbraní. Táborský tým celou soutěž prošel s předem stanoveným vybavením, které je nutné pro splnění jednotlivých disciplín a odpovídá současným standardům. To vše v balistické ochraně jednotlivce, přičemž nešlo o nic snadného, protože každý musel nést několik druhů, respektive typů zbraní v rozličných rážích a to včetně munice, která musela stačit po celé konání soutěže.

Tým tak plnil úkoly v kompletní balistické ochraně jednotlivce, přičemž musel nést několik druhů zbraní v různých rážích s kompletním rozpočtem munice na celou dobu soutěže.

„Každý tým prošel zhruba dvaceti úlohami, které měly pro všechny stejné scénáře. O jejich obsahu jsme se dozvěděli až na místě, kde nám rozhodčí zadal úkol a stanovil omezení, např. časový limit, způsob plnění a toleranci přesnosti zásahů. Nikdy ale nešlo jenom o to trefit terč. Vždy se jednalo o komplexní položku, která maximálně realisticky simuluje skutečnou situaci,” přiblížil průběh soutěže velitel svého týmu praporčík M. L. z tříčlenné skupiny táborských odstřelovačů.

„Divize speciálních sil, kam jsme byli pro dřívější úspěchy zařazeni i my, je hodnocena přísněji. V praxi to může znamenat např. méně času na plnění úkolů a přísnější hodnocení přesnosti. Vedle nás v této soutěžní divizi byli například příslušníci americké ODA, US Army Rangers, švédské speciální síly a další příslušníci speciálních sil z mnoha zemí. Za Armádu České republiky se soutěže zúčastnil ještě tým ze 7. mechanizované brigády,” dále doplnil rotmistr J. F., který byl na soutěži poprvé.

Soutěže se účastnilo celkem 43 tříčlenných týmu z 19 zemí světa a výsledky táborských odstřelovačů předčily všechna očekávání. V divizi speciálních sil vybojovali pomyslné stříbro, tedy druhé místo a celkově byli první v divizi mezinárodních týmů.

Zdroj: https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/taborsti-odstrelovaci-vyhrali-mezinarodni-soutez-240198/