Strakoničtí záložáci se ocitli pod ledem. Cvičili, jak reagovat v krizové situaci

Vodní plochy, které v současnosti rozmrzají v důsledku oblevy, mohou představovat smrtelnou past. Co dělat, když se pod člověkem prolomí led, nacvičovali strakoničtí vojáci v záloze ve spolupráci s Vodní záchrannou službou v Dolní Vltavici u Lipenské přehrady na Českokrumlovsku.

Vojáci procvičovali tu nejtěžší situaci, která může nastat, a sice, když se člověk dostane pod led. „Plavání pod ledem je nejnáročnější složkou z celé problematiky sebezáchrany osob při proboření ledu,“ uvedl Milan Bukáček z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Český Krumlov.

Ponoření celého těla včetně hlavy do vody, která dosahuje teploty jen pár stupňů nad nulou, je podle něj náročné i pro trénovaného člověka. „Navíc ještě musíte podplavat překážku v podobě ledu nad vámi, najít v něm otvor a vynořit se v něm,“ nastínil úskalí. Důležitá je v takové situaci psychika. „Je to hodně o hlavě. V důsledku paniky může člověk jednat naprosto nepředvídatelným způsobem,“ zdůraznil Bukáček.

Při vstupu do vody se sevře hrudník

Podplavat ledovou kru ve vodě, jejíž teplota činila necelý jeden stupeň Celsia, si vyzkoušela i svobodnice Aneta Kalivodová. „Na začátku jsem byla nervózní, protože jsem nevěděla, jak na to budu reagovat,“ popsala své pocity před vstupem do vody. „Pak jsem se zklidnila a soustředila se hlavně na dýchání. Člověku se totiž úplně sevře hrudník,“ přiblížila první okamžiky ve vodě.

Při samotném plavání pod ledem strach nepociťovala. „Snažila jsem se, abych byla co nejrychleji na druhé straně. Navíc tam na nás dohlíželi profesionálové z Vodní záchranné služby.“ Po vynoření z vody neskrývala spokojenost: „Jsem šťastná, že jsem to zvládla. Cítím se úplně skvěle, v naprosté euforii,“ svěřila se strakonická záložačka.

Jak se chovat v chladu

Před samotným praktickým nácvikem museli vojáci projít teorií. „Účastníci získali základní informace o hypotermii, o tom, jak chlad působí na organismus, jak se při něm chovat a jak předcházet tomu, aby nenastaly další závaznější komplikace. Dozvěděli se, jak se správně otužovat a v neposlední řadě právě i to, jak se chovat v situaci, když se pod člověkem proboří led,“ sdělil Milan Bukáček s tím, že Vodní záchranná služba na Lipně pravidelně organizuje kurzy s touto problematikou.

Plavání pod ledem si strakoničtí záložáci vyzkoušeli poprvé. Bylo součástí více než týdenního výcviku, který byl zaměřený na přežití v zimních podmínkách. „Vojáci v záloze spali venku pod přístřešky, které si sami vybudovali. Vyzkoušeli si v improvizovaných podmínkách rozdělat oheň a připravit stravu. Přednášela jim také naše vojenská psycholožka o tom, jak se chovat v krizových situacích,“ popsal náplň výcviku ve vojenském prostoru Boletice velitel jednotky kapitán Michal Štoural. I toto cvičení potvrdilo, že vojáci v záloze jsou srdcaři. „Absolvovat výcvik v zimních podmínkách si vyžádali přímo oni sami. A tak jako vždy k němu přistoupili s plným nasazením,“ dodal kapitán Štoural.

  • Vodní záchranná služba Českého červeného kříže Český Krumlov je občanské neziskové sdružení. Sídlí v obci Dolní Vltavice u vodní nádrže Lipno. Zajišťuje preventivní a záchrannou činnost a poskytování první pomoci ve vodě a v její bezprostřední blízkosti. V letní sezóně zabezpečuje hlídkovou činnost 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V ostatním období je pak k dispozici na vyžádání. Je součástí IZS ČR a celoročně vyčleňuje záchranný tým, který je připraven k nasazení v rámci mimořádných a krizových událostí. Sdružení je tvořeno dobrovolníky různých profesí, které spojuje jedna věc – snaha pomáhat lidem v nouzi. Více informací na www.zachranari.com.