Nikdy se nevzdáme, jsme Češi – vojáci zálohy pomáhají Ukrajině

Na Ukrajinu odvezli od začátku války tuny humanitární i vojenské pomoci. V nebezpečných oblastech, často jen pár set metrů od frontové linie, strávili měsíce. Čtveřici vojáků v záloze z organizací Team4Ukraine a CESTA naděje života dnes ocenila ministryně obrany Jana Černochová nejvyšším vojenským resortním vyznamenáním.

Záslužný kříž ministra obrany ČR II. A III. stupně převzali „za zásluhy v oblasti dobrovolnických humanitárních aktivit na pomoc válkou zasažené Ukrajině a jejím obyvatelům“: Praporčík Stanislav Hejhal, bývalý příslušník 21. základny taktického letectva Čáslav, desátník Vojtěch Pomikálek, voják mechanizované roty AZ při 44. lehkém motorizovaném praporu Jindřichův Hradec, nadporučík Jan Heřmánek, velitel mechanizované roty AZ při 72. mechanizovaném praporu Přáslavice a rotný v záloze Petr Pojman, bývalý voják AZ.

Ministryně obrany Jana Černochová jim za každodenní nasazení, s nímž Ukrajině pomáhají, poděkovala: „Jsem hrdá, že čeští občané podporují Ukrajinu v jejím boji proti barbarské ruské agresi. Dnes jsem vyznamenala čtyři muže z iniciativ Team4Ukraine a CESTA naděje života, kteří tento postoj symbolizují, za jejich odvahu a nasazení. Moc jim děkuji,“ uvedla.

Pomoc od prvních dnů

Čtveřice mladých mužů Ukrajinu podporuje od prvních dnů války. Důvody, proč pro tuto zemi a její obyvatele často nasazují i své vlastní životy, jsou podobné: touha zastat se slabšího, udělat správnou věc.

„Vždycky jsem chtěl pomáhat. Zpočátku jsem se angažoval v humanitární pomoci, postupem času se můj zájem o konflikt i různé formy pomoci prohloubil. Stal jsem se členem týmu Fénix (součástí Team4Ukraine), který pomáhá cvičit ukrajinské vojáky ve zdravovědě a bojové připravenosti a v srpnu jsem na místo poprvé vyjel. Poznal jsem Bachmut a další nepěkné části země a na dění v zemi jsem si udělal vlastní názor. Viděl jsem, že je tam zapotřebí daleko víc pomoci, než jsme schopni poskytnout. Strávil jsem na Ukrajině tři měsíce a na konci ledna se chystám znovu,“ říká za všechny Stanislav Hejhal.

Každá z organizací se zaměřuje jiným směrem. CESTA naděje života, jejímž zakladatelem je Marian Bizuba, pomáhá primárně civilnímu obyvatelstvu. „Naše pomoc cílí nejvíce na dětské domovy na západní Ukrajině a uprchlická centra v těžko dostupných oblastech. Jsme vlastně takovým ledoborcem, který razí průchod pro ostatní organizace,“ vysvětluje Bizuba s tím, že nyní jsou jeho lidé aktivní v nově osvobozených oblastech, konkrétně v Izjumské oblasti.