Češi v Německu rotují, spojenci využívají rozličnou techniku

Působení 3. Úkolového uskupení Armády ČR na Slovensku se po půl roce chýlí ke konci. Jednotka převzala operační úkol 12. června, předá ho v polovině ledna 2024. V Lešti dochází ke střídání i u dalších zahraničních jednotek. Německá tanková rota vyměnila tanky Leopard 2A6 za v současnosti nejmodernější bojová vozidla pěchoty Puma z praporu 92 pancéřových granátníků.

Mnohonárodní bojové uskupení složené z armád pěti států zahájilo postupné střídání už na konci listopadu, kdy proběhla rotace u amerických dragounů jednotky TM Blackhorse vyčleněné z 1. brigády 101. výsadkové divize z Fort Campbell ve státě Kentucky. Ta předala operační úkol jezdecké (mechanizované rotě) a bude využívat vozidla HMMWV.

Po Američanech se vystřídali Slovinci z motorizovaného 20. pěšího pluku v Celje, který je součástí 72. brigády slovinských ozbrojených sil. Nová jednotka bude i nadále používat lehká obrněná vozidla VALUK.

Na přelomu listopadu a prosince proběhla rotace i u německé tankové roty, která zde ukončila nasazení a tanky Leopard 2A6 z tankového praporu 93 v Munsteru se po šesti měsících vracejí zpět do Německa. Místo nich dorazila po železnici obrněná vozidla Puma z praporu 92 pancéřových granátníků, rovněž z Munsteru.

Puma: nejmodernější BVP německé armády

Puma je v současné době nejmodernějším bojovým vozidlem pěchoty německé armády. Do výzbroje ho převzala v roce 2015. Tato nová vozidla postupně nahradila řadu BVP Marder ze 70. let minulého století.

Puma je primárně vyzbrojena 30mm kanónem MK30-2/ABM, rychlopalným systémem namontovaným ve věži otočné o 360 stupňů s omezenou výškou, ale je schopen vést palbu proti vzdušným cílům. Kanón má dva zásobníky pro dvojitý systém podávání munice a může střílet buď průbojné (ABM, programovaná munice) na méně odolné cíle nebo kinetické (KE) projektily určené k ničení pancéřovaných cílů. Tyto dva druhy munice jsou ve dvou samostatných zásobních v počtu v celkovém počtu uložených 200 nábojů. Hlavní zbraň je podporována kulometem Heckler & Koch HK MG4 namontovaným na koaxiální věži. V této zbrani, která je ve výzbroji, se používá střela 5 x 56mm a používá se i jako sekundární zbraň.

Kromě integrovaných technických senzorů a protiopatření se Puma může spoléhat na dvě sady po čtyřech odpalovačích kouřových granátů (na zadní straně věže), které mohou poskytovat vlastní kouřovou ochranu během útočných nebo obranných operací.

Operační úkol se s rotacemi nezmění

Do Mnohonárodního bojového uskupení přispívá pět států. Kromě ČR, která uskupení velí, jsou zde Slováci, Slovinci, Němci a Američané.

Podle velitele 3. ÚU AČR MN BG SVK podplukovníka Karla Zetochy se výměnou jednotek včetně odlišné techniky hlavní úkol Mnohonárodního bojového uskupení nezmění: „Naším úkolem je přítomností demonstrovat odhodlání spojenců bránit státy na východním křídle Severoatlantické aliance, odstrašit možného agresora a v případě napadení území Slovenska jej bránit. Nasazená technika všech participujících států poskytuje dostatečné schopnosti tento úkol naplnit,“ podotkl.