Ministerstvo obrany a orientační běžci? Ano, jde to

Memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem obrany ČR a Českým svazem orientačních sportů (ČSOS) přináší už po několika dnech konkrétní výsledky. V Pardubicích byla podepsána první realizační dohoda o spolupráci mezi tamním Krajským vojenským velitelstvím a klubem orientačního běhu OK Lokomotiva Pardubice. Zároveň se uskutečnil v České Lípě za účasti armády a 1. náměstka ministryně obrany Františka Šulce jeden ze závodů 2. kola SP v orientačním běhu.

„Orientační běh vždy byl a je z podstaty branným sportem a Ministerstvo obrany, respektive armáda, má velký zájem o spolupráci. Vždyť podíváte-li se na to, co se děje na Ukrajině, je jasně vidět, že armáda bez podpory připravených občanů není ničím,“ konstatoval první náměstek František Šulc během včerejších závodů sprintových štafet, které se už ve spolupráci s resortem obrany uskutečnily v Městském parku v České Lípě.

Závodu, kde resort obrany návštěvníkům představil projekt POKOS a vojáci ukázali svoji výzbroj a vybavení, se zúčastnilo šest desítek štafet. Ta česká skončila na skvělém druhém místě, přičemž tři z čtyřčlenného týmu (Denisa Kosová, Tereza Janošíková a Tomáš Křivda) jsou mimochodem sportovci armádní ASC Dukla.

Stát musí mít připravené občany

Ve světovém orientačním běhu patří Češi k nejlepším. Český svaz orientačních sportů je ale pro stát nesmírně cenným partnerem z jiného důvodu: sdružuje 221 klubů a jejich téměř 15 tisíc členů má výbornou fyzickou kondici a vyzná se v terénu a v mapách.

„Pro nás je velice důležitý jak počet členů ČSOS, tak jejich regionální rozvrstvení. Proto máme připravenou úzkou spolupráci na vzdělávacích programech ve školách právě v oblasti branných sportů a programu Příprava občanů k obraně státu (POKOS),“ doplnil Šulc, podle něhož je pro stát životně důležité, aby jeho občané byli na krize připraveni.

Podpis memoranda ale nepřináší výhody jen ministerstvu, potažmo celé ČR. ČSOS může trénovat a sportovat ve vojenských lesích a nejlepší závodníci svazu se mohou těšit na podporu špičkového resortního tréninkového střediska ASC Dukla.

Orientační závod už na srpnovém dětském POKOS táboře

Vojáci a orientační běžci pardubického kraje už mohou plánovat společné projekty v Pardubickém kraji. Ředitel tamního Krajského vojenského velitelství plukovník Petr Holý a předseda klubu orientačního běhu OK Lokomotiva Pardubice včera podepsali realizační dohodu ke zmíněnému memorandu. Podpisu byli přítomni rovněž poslanec Karel Haas, který se zasadil o přípravu memoranda a zástupce velitele Teritoriálních sil AČR plukovník Jaroslav Hrabec.

Dohoda podle plukovníka Petra Holého umožní zapojit členy klubu OK Lokomotiva Pardubice do akcí pořádaných KVV Pardubice pro děti a mládež v rámci POKOS, se zaměřením na oblast orientace v terénu a práci s mapou. „Jedná se například o spolupráci v rámci branně-vědomostních soutěží nebo letních dětských táborů. Dalším cílem dohody je ve smyslu memoranda aktivně informovat a seznamovat členy OK Lokomotiva Pardubice, kteří mají brannou povinnost, s možností převzetí dobrovolného výkonu branné povinnosti a dalšími možnostmi, jak se zapojit do přípravy k obraně státu,“ upřesnil.

Prvním společným počinem bude soutěž v orientačním běhu v rámci programu letního dětského tábora ARMY CAMP POKOS, které Krajské vojenské velitelství Pardubice spoluorganizuje v termínu 6. až 19. srpna 2023 v lokalitě Obořice.