Armáda spustila virtuální nábory. Zatím ale chybí hry i přesný přehled techniky

Virtuální náborové středisko Ministerstva obrany (VNS) je připraveno přijímat přihlášky prvních armádních rekrutů. Na společné tiskové konferenci to oznámili ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Karel Řehka. Celý proces, který lze absolvovat z pohodlí domova, je dostupný z internetových stránek DoArmady.cz, které zároveň slouží jako databáze všech důležitých informací nejen o náborovém procesu, ale i o české armádě a vojenství obecně. „Zájemci si mohou vyzkoušet i speciální videohry či cvičební plány,“ uvádí obrana. to ale není zcela přesné. Funkční je jedna hra.

Virtuální náborové středisko je široké veřejnosti dostupné přes internetový portál DoArmady.cz. Zájemci zde na jednom místě najdou veškeré informace o Armádě ČR a prostřednictvím tzv. Armypedie i o vojenství obecně. Mohou se zde také zapojit do speciálních aktivit, včetně originálních videoher (Mají být tři, v současné době je funkční jediná), soutěží a sportovních výzev. Primární cílovou skupinou jsou samozřejmě ti, kteří vstup do Armády ČR vážně zvažují, ale prozatím postrádají dostatek relevantních informací, aby tak důležité rozhodnutí učinili. Portál je pak pro ně samozřejmě i vstupní branou vlastního náborového procesu.

„Moderní technika, kterou pořizujeme, není nic bez špičkových vojáků, kteří s ní budou sloužit. Proto pracujeme na tom, abychom zefektivnili nábor nových vojáků, kterých do roku 2030 chceme mít 30 tisíc a k nim plánujeme mít 10 tisíc příslušníků aktivní zálohy. A k tomu musíme mít nástroje odpovídající 21. století, které uchazeče spíš přilákají, místo aby je odrazovaly,“ shrnula ambice projektu ministryně obrany Jana Černochová, která VNS poprvé veřejnosti představila na loňské lednové tiskové konferenci „Desatero pro obranu“.

Náčelník Generálního štábu AČR připomněl, že pro nové zájemce je armáda atraktivním zaměstnavatelem a na trhu práce má stále silnou pozici. „Armáda ČR nabízí zájemcům o práci řadu výhod. Patří mezi ně například plat, který zohledňuje náročnost a odpovědnost vykonávané práce, různé příspěvky mj. na bydlení, dojíždění či stravu, zdravotní a lázeňská péče, kvalitní odborné vzdělání a jazyková příprava a řada dalšího,“ sdělil Řehka. 

Hlavním architektem internetového portálu DoArmady.cz i celého projektu VNS je na základě uzavřené rámcové dohody s ministerstvem státní podnik LOM PRAHA a jeho dceřinná společnost VR Group, které na jeho vývoji spolupracují s řadou subdodavatelů. „K virtuálnímu náborovému středisku jsme od začátku přistupovali jako k projektu, který je svým způsobem unikátní, protože propojuje náborářství, personalistiku a komunikaci s veřejností. Snažili jsme se, aby platforma zaujala a měla co nabídnout každému návštěvníku, proto jsme se rozhodli stejnou měrou zaměřit na statický i dynamický obsah. Uživatelé si mohou prověřit své znalosti a dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti ve hře CYBER FORCE a do konce roku pak doplníme druhou hru SPECTER, kde se hráč promění v operátora dronu a bude plnit mise odpovídající moderním konfliktům. Pozadu nezůstaneme ani ve vývoji umělé inteligence, která návštěvníky provází webovými stránkami,“ nastínil perspektivu dalšího růstu platformy Jiří Protiva, ředitel státního podniku LOM PRAHA.

Uchazeč nemusí do kamenného náborového střediska

Vlastní náborový proces prošel kompletní elektronizací, což v praxi znamená, že uchazeč nemusí ani jednou navštívit kamenné rekrutační středisko. Pro přihlášení do systému může využít identitu občana, která mu zároveň předvyplní část požadovaných informací díky propojení s veřejnými registry. Prvním fyzickým kontaktem je v rámci procesu tedy až zdravotní prohlídka ve vojenské nemocnici a závěrečný pohovor na oddělení pro výběr personálu. Zde si adept vybírá konkrétní služební místo. O kontakt se svým rekrutačním důstojníkem ale žadatel nepřijde, jelikož je mu po celou dobu k dispozici prostřednictvím videokonference.

„Elektronický rekrutační proces je určitá přidaná hodnota, kterou uchazečům nabízíme s vědomím, že pro mnoho z nich jsou současná pravidla svazující a časově i logisticky náročná. Nicméně předpokládáme, že v budoucna bude většina přihlášek vyřizována právě touto cestou, což je praktičtější i pro naše rekrutéry. Vše je ale možné provést i „postaru“, pokud by to pro rekruta bylo z jakéhokoliv důvodu výhodnější,“ ubezpečil brigádní generál Vladimír Studený, ředitel Agentury personalistiky Armády ČR.