Pomoc Ukrajině již stála Česko 43 miliard. Pomoc se bude i nadále prohlubovat

První náměstek ministryně obrany František Šulc a ukrajinský ministr pro strategická odvětví průmyslu Oleksandr Kamyšin dnes podepsali Memorandum o porozumění mezi českým Ministerstvem obrany a Ministerstvem strategického průmyslu Ukrajiny. Memorandum otevírá dveře pro užší spolupráci v řadě konkrétních oblastí, zejména v opravách a údržbě zbraní, vývoji zbraní a munice a modernizaci a opravách obrněné techniky.

„Naším cílem je vytvořit základy pro dlouhodobou spolupráci, která bude pokračovat i po skončení válečného konfliktu. Jedna věc jsou aktuální dodávky vojenské techniky, ve kterých hodláme pokračovat, ale stejně důležité je, aby se české firmy etablovaly na Ukrajině a vznikl tak základ pro dlouhodobou spolupráci,“ řekl první náměstek ministryně obrany František Šulc.

Podepsané memorandum se týká spolupráce v řadě oblastí, které jsou aktuální v současném konfliktu a budou zároveň pro český obranný průmysl perspektivní i do budoucna. Především se jedná o opravy a údržbu zbraní, které používají ukrajinské a české ozbrojené složky, a dále vývoj zbraní a munice v rámci výrobních kapacit v ČR i v Ukrajině. Důležitou oblastí je také rozvoj a výzkum obranného průmyslu a zprostředkování výcviku expertů a technického personálu.

Další zásadní oblastí spolupráce budou opravy a modernizace hlavního bojového tanku a dalších obrněných vozidel. Kromě toho chtějí obě strany spolupracovat při výrobě malých ručních zbraní, munice malého i velkého kalibru a při modernizaci letectva včetně letadel a vrtulníků. Důležitou oblastí spolupráce bude také elektronický boj.

Memorandum umožnuje realizovat jednotlivé projekty konkrétních českých firem s jejich ukrajinskými protějšky v podobě státních podniků, které spadají do kompetencí Ministerstva strategického průmyslu.