OBAZEM: Český gripen se představil v nové kamufláži

V červnu se nad Německem, Nizozemskem a rozsáhlým prostorem Severního moře uskutečnilo tradiční cvičení letek s kočkovitou šelmou ve znaku. Čáslavská 211. taktická letka je členem tzv. Tygří asociace (NATO Tigers Association) od roku 2010 a letos na německou základnu Schleswig-Jagel vyslala trojici stíhaček JAS-39 Gripen a 40 příslušníků létajícího, pozemního a zabezpečujícího personálu. Dařilo se jí i mimo ostré nasazení, poprvé v historii její vojáci získali cenu Tiger Spirit Award za spolupráci, přátelství a sdílení zkušeností.

Do tradičního cvičení NATO Tiger Meet se zapojilo zhruba 65 strojů různých typů a 1100 účastníků ze 13 zemí. Další letouny působily ze svých domovských základen v Německu (E-3A AWACS), Belgii (F-16) a Nizozemí (F-35A). Celkem se zde sešlo 15 tygřích letek s podporou dalších německých leteckých jednotek.

V průběhu dvou týdnů čeští stíhači absolvovali zhruba 30 letů, ve vzduchu strávili více než 40 hodin. Každoročně pořádané cvičení Tiger Meet je jedinečné v tom, že se ho účastní pouze letouny a vrtulníky, jejichž letky mají ve znacích kočkovitou šelmu, symbolizující příslušnost k Tygří asociaci. „Navzájem se všichni dobře známe, víme, co můžeme očekávat, známe zvyky a tradice asociace,“ uvedl podplukovník Vladimír Málek, velitel českého kontingentu.

COMAO i Shadow mise

V dopoledních hodinách se létaly mise podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících (tzv. Composite Air Operations – COMAO), odpoledne následovaly tzv. Shadow mise zaměřené na COMAO menšího rozsahu, manévrový vzdušný boj či na úkoly přímé letecké podpory. Vzdušný prostor pro COMAO mise byl prakticky celý nad Severním mořem s teplotou vody kolem 12°C. „Příslušníci 211. taktické letky proto oblékali tzv. immersion suit (suchý oblek) pro delší přežití ve studené vodě v případě nouzového opuštění letounu,“ sdělil Málek.

Specialitou cvičení NATO Tiger Meet je tzv. backseat exchange, tedy možnost proletět se na zadní sedačce dvoumístných letounů jiných typů strojů, případně na palubách vrtulníků. „Piloti naší letky mají unikátní možnost porovnat jak technické, tak taktické schopnosti svých kolegů, a naopak. Samozřejmostí je umět ovládat některé funkce letounu ze zadní kabiny, dorozumět se s pilotem v přední kabině pomocí interkomu i bez něj a zvládat postupy při nouzovém opuštění letounu a katapultáži. Naši piloti tak měli možnost letět v F-16D, Tornadu a EF-2000 Eurofighteru. My jsme naopak „svezli“ piloty těchto letounů,“ vysvětlil podplukovník Málek.

Cvičení Tiger Meet není jen taktickým výcvikem vzdušných sil, ale zároveň úžasnou přehlídkou strojů členských zemí NATO se speciálním tygřím designem, do které se příslušníci čáslavské základny zapojili novým tygřím motivem na stroji JAS-39C Gripen.

Součástí cvičení jsou již tradičně doprovodné programy jako například soutěž o nejlepší kamufláž nebo tzv. Tiger Games. Z jedné z takových soutěží si čáslavští odvezli bronzovou medaili. Kromě splnění všech výcvikových cílů zaznamenali ještě jeden úspěch – poprvé v historii získali cenu Tiger Spirit Award, která je příležitostně udělována samotnou NATO Tiger Association za příspěvek k naplnění podstaty existence asociace tygřích letek spočívající v jejich spolupráci, přátelství a sdílení zkušeností.

Příští ročník cvičení Tiger Meet se uskuteční na letecké základně Beja v Portugalsku.