Češi fandí nejen fotbalu, ale i válečným veteránům

Skončilo fotbalové utkání ve Fortuna Areně utkání mezi SK Slavia Praha a FC Viktoria Plzeň. Šlo o první akci na podporu Vojenského fondu solidarity a válečných veteránů pod hlavičkou nedávno uzavřeného memoranda mezi Ministerstvem obrany a Ligovou fotbalovou asociací. Sportovní výsledek v tomto případě nebyl důležitý. Podstatné je, že se fanoušci s válečnými veterány setkali a přispěli do sbírky pořádané ke Dni válečných veteránů.

Bylo to doslova armádou nabité odpoledne a večer. Ve vojenském duchu se nesla předzápasová fanzóna i program přímo na stadionu. Fanouškům byly k dispozici stánky odboru pro válečné veterány a válečné hroby MO, Vojenské zdravotní pojišťovny ČR, Československé obce legionářské a rekrutačního střediska. Zároveň se zde představil Vojenský fond solidarity, jenž od roku 2014 pomáhá vojákům a jejich blízkým, kteří se ocitli v těžké životní situaci.

Hlavní pozornost ale po zásluze přitáhli čtyři váleční veteráni, bojovníci 4. brigády rychlého nasazení a účastníci řady zahraničních operací včetně těch nejnebezpečnějších. Podplukovník Jiří Pazděra, nadpraporčík Michal Baka, rotný Milan Cisár a Daniel Kotrba. Ti všichni se mnohokrát ocitli v přímém kontaktu s nepřítelem, všichni se v těchto situacích zachovali jako hrdinové. Za všechny – rotný Milan Cisár byl v roce 2018 u sebevražedného útoku na české vojáky v Bagrámu v Afghánistánu. Pět Čechů bylo zraněno a Milan Cisár je pomohl vytáhnout z trosek vozu a odtáhnout do bezpečí. Jedním z nich byl i Daniel Kotrba, dnes už bývalý voják z povolání, který výbuchem utrpěl vážná zranění a musel podstoupit náročnou léčbu. S návratem do běžného života mu nemalou měrou pomohl právě Vojenský fond solidarity.

Tato čtveřice hrdinů si od celého stadionu, kde nechyběli čelní představitelé resortu obrany a armády, vysloužila potlesk vstoje, který zakončil signál Večerka k uctění památky všech našich padlých ve válečných konfliktech.

Novodobí váleční veteráni jsou novodobí hrdinové

Právě pomoc novodobým válečným veteránům byla ústředním motivem odpoledne. „Veteránů druhé světové války už je jen osm desítek, zatímco novodobých účastníků zahraničních vojenských misí je více než 16 tisíc a další přibývají. Jak jsou tito lidé významní pro naši vlast a její obyvatele ale bohužel ví jen málokdo. To má nová kampaň, jejíž součástí byl i dnešní zápas, změnit,“ vysvětluje ředitel odboru pro válečné veterány a válečné hroby MO plukovník Robert Speychal.

On a jeho nový tým si dali za úkol malý zájem veřejnosti o tuto problematiku změnit. „Naším vzorem je Velká Británie či USA, kde pojem veterán znamená skutečně mnoho. Tito lidé se těší obrovské úctě, uznání a podpoře celé společnosti včetně nejvyšších kruhů,“ zdůrazňuje.

Váleční veteráni, ať už druhováleční či právě novodobí, přísahali obětovat svůj život, denně riskují své zdraví a životy nejen ve válce, ale i v místech, kde svojí přítomností brání rozšíření chaosu a vzniku konfliktu. O jejich činech a statečnosti se ale veřejnost dozví často až tehdy, kdy v souvislosti s výkonem služby přijdou o život. „Oni si ale naši pozornost zaslouží mnohem dříve a my je potřebujeme víc, než si možná sami uvědomujeme,“ zdůrazňuje Speychal a připomíná, že válečným veteránem mohou být i policisté či civilisté, kteří jsou Českou republikou vyslaní do ohrožených oblastí. 

Koupí vlčího máku novodobé hrdiny podpoříte

Válečné veterány a jejich nejbližší, kteří se ocitli v těžké životní situaci, podporuje od roku 2014 Vojenský fond solidarity, společný projekt Ministerstva obrany a Charity ČR. U příležitosti nadcházejícího Dne válečných veteránů, který připadá na 11. listopad, si dnes mohli fanoušci fotbalu za dobrovolný příspěvek zakoupit vlčí mák, symbol tohoto svátku, a potřebným pomoci.

„Výtěžek z dnešní sbírky poputuje na konto Vojenského fondu solidarity. Sbírka ke dni Válečných veteránů trvá do 17. listopadu, lidé ale mohou VFS podpořit kdykoliv a různými způsoby,“ podotýká Speychal a připomíná, že nejbližší akcí na podporu veteránů budou celodenní oslavy Dne válečných veteránů v Praze 2 na náměstí Míru tento pátek 10. listopadu. Přispět do kasiček na podporu VFS bude možné i zde. 

Dalším fotbalovým zápasem ve vojenských barvách pak bude 9. prosince v EPET Areně na pražské Letné utkání AC Sparta Praha a FK Jablonec. Přijďte fandit nejen skvělému sportu, ale i poděkovat válečným veteránům za jejich službu. Zaslouží si to!