Mezinárodní den civilního letectví: Aero je významným dodavatelem pro nejžádanější dopravní letadlo na světě

Na rozvoji civilního letectví, které 7. prosince slaví svůj mezinárodní den, se významně podílí i Aero Vodochody. Vyvinulo a nyní vyrábí náběžnou hranu křídla pro Airbus A220, který je v současnosti ve světě nejžádanějším dopravním letadlem ve své kategorii. Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) pravidelně v den výročí svého založení připomíná, mimo jiné, důležitost mezinárodní průmyslové spolupráce.

Společnost Aero se kromě vývoje a výroby vojenských letadel specializuje i na dodávky komplexních sestav pro dopravní letadla. Pro Airbus A220 Aero vyrábí a dodává pevnou náběžnou hranu křídla. Tu v Aero nejen vyrábí, ale na počátku spolupráce připravili i její návrh a vývoj. Jedná se o okraj křídla ve směru letu. Každá náběžná hrana obsahuje téměř 3 000 různých komponent a je dlouhá 17 metrů. Její sestavení trvá na montáži 2 týdny, průběžná doba výroby včetně nákupu hutního materiálu je 2 roky. Projekt v Aero běží od roku 2009 a od prvních dodávek roce 2011 přes sériovou výrobu na plnohodnotně industrializované montážní lince v roce 2014 až do dnešního dne bylo vyrobeno přes 240 párů náběžných hran. Ty jsou z Vodochod odesílány do Belfastu, kde probíhá finální montáž celého křídla.

„Airbus A220 je momentálně nejžádanějším dopravním letadlem na trhu. Aero se podílí nejen na výrobě této důležité části letadla, ale zajistilo i samotný vývoj náběžné hrany, což svědčí o vysoké kvalitě
a konkurenceschopnosti našich služeb ve světě. Výroba této klíčové komponenty v Aeru je příznivá i pro tuzemské firmy, které se na ní též podílejí. Více než 60 procent dodavatelů, se kterými v Aero spolupracujeme, pochází z České republiky,“
uvádí Viktor Sotona, prezident & CEO Aero Vodochody.

Letadlo Airbus A220 je jednouličkové letadlo pro komerční provoz na krátké a střední vzdálenosti. Dvě verze letadla (A220-100 a A220-300) mohou přepravovat 100 až 150 cestujících. Toto letadlo bylo vyvinuto a postaveno kanadskou společností Bombardier pod řadou CSeries. V červenci 2018 poté, co Airbus vstoupil do projektu, bylo letadlo přejmenováno na Airbus A220. Přesně o čtyři roky později již bylo zákazníkům celosvětově dodáno symbolických 220 kusů letadel.

AERO Vodochody AEROSPACE

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Tisková zpráva – zdroj: AERO Vodochody