Itálie je pro NATO klíčová, řekl generální tajemník Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se v Římě setkal s nově zvolenou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou. Stoltenberg uvítal „silný, osobní závazek premiérky Meloniové vůči NATO, vůči transatlantické alianci mezi Severní Amerikou a Evropou“ a uvedl, že  „je důležité, abychom úzce spolupracovali, zejména v tomto klíčovém okamžiku pro naši bezpečnost.“

Stoltenberg zdůraznil, že Itálie – jako „jeden ze zakládajících členů Aliance“ hraje v NATO „klíčovou roli.“ „Itálie stojí bok po boku s ostatními spojenci, aby udržela mír v Evropě a podpořila Ukrajinu, dokud to bude nutné.

 Itálie vede novou mnohonárodní bojovou skupinu NATO v Bulharsku a tamní vojáci slouží se silami NATO v Lotyšsku, italské stíhačky udržují bezpečnost na obloze v rámci NATO Air Policing, od Černého moře po dálný sever. Italské lodě jsou součástí hlídek NATO ve Středozemním moři i mimo něj, dále i zajišťují velení mírové mise KFOR v Kosovu, která buduje stabilitu na západním Balkáně a v neposlední řadě italský velitel také vede výcvikovou misi NATO v Iráku, kde pomáhá iráckým silám v boji proti terorismu. V Neapoli pak nalezneme Velitelství společných sil a v Signolle další velitelství v gesci NATO.  

Generální tajemník Jens Stoltenberg a premiérkou jednali o podpoře Ukrajiny a výzvách z jihu. „NATO je ostražité, naše operace Sea Guardian pravidelně hlídkuje ve Středozemním moři, mise pomáhá v boji proti nelegální migraci v Egejském moři a buduje kapacity pro naše partnery na Blízkém východě a v severní Africe,“ zdůraznil Stoltenberg.

Během své návštěvy se generální tajemník NATO setkal také s italským ministrem obrany Guidem Crosettem a vystoupil na konferenci NATO 2022 Cyber Defence Pledge.

Zdroj: https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_208932.htm

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při setkání s italskou premiérkou Giorgiou Meloni