Olympijské hry ve Francii podpoří i sportovci Dukly

Osmadvacet sportovců Dukly zatím figuruje v předběžně schválené nominaci na XXXIII. olympijské hry v Paříži 2024. Jejich počet se už pravděpodobně nezmění.

Právě v tomto odvětví bude mít armádní klub nejpočetnější zastoupení. Do bojů vstoupí celkem osm atletů. I s největším medailovým adeptem Jakubem Vadlejchem, jenž netají, že v oštěpařském sektoru hodlá útočit na zlato. Vylepšil by tím stříbrnou pozici z předešlých Her v Tokiu.

Velká pozornost se upíná k rychlostním kanoistům. Především na několikanásobného mistra světa a Evropy Martina Fuksu, jemuž olympijský kov zatím schází. V Riu 2016 i v Tokiu 2020 z toho byla vždy 5. místa. Teď chce Fuksa víc. Vloni se na olympijském kilometru stal poprvé v kariéře světovým šampionem, pódium je jeho cílem i v Paříži.

Čtyřikrát to pod pěti kruhy už cinklo kajakáři Josefu Dostálovi. Ve sbírce má jedno stříbro a tři bronzy. S úmyslem vylepšit skvělou sbírku vyrazí i na své páté Hry v kariéře.

O stupních vítězů sní už delší čas posádka lehkého dvojskifu Miroslav Vraštil – Jiří Šimánek. Během olympijského cyklu veslaři Dukly jasně prokázali příslušnost k absolutní špičce, rozhodně mohou překvapit. Nic tomu neubírá fakt, že Vraštilovi je už 41 let…

Výborné páté místo obsadil na předešlých OH v Tokiu moderní pětibojař Martin Vlach. I on má o motivaci postaráno. Naposledy se tradiční sportovní odvětví uskuteční ve formátu s parkurem, který má tolik v oblibě.

Úplnou novinkou bude kayakcross. Nová disciplína vodního slalomu přináší divákům velmi atraktivní podívanou. Věřme, že o pořádný zážitek se svým vystoupením postará i duklačka Tereza Fišerová.

V Châteauroux vzdáleném téměř 300 kilometrů od centra dění se představí sportovní střelci. V třípolohové střelbě z malorážky se velké naděje vkládají do Petra Nymburského, zazářit může i vycházející hvězdička Veronika Blažíčková, která se představí hned ve třech disciplínách.

Jen pro zajímavost, na předešlé olympiádě v Tokiu reprezentovalo Českou republiku 29 sportovců armádního klubu Dukla, nyní je jich zatím o jednoho méně. Z Japonska se vraceli se čtyřmi medailemi. Na stříbro dosáhli David Kostelecký (sportovní střelba) a Jakub Vadlejch (atletika – oštěp), bronz získali Vítězslav Veselý (atletika – oštěp) a Josef Dostál s Radkem Šloufem (rychlostní kanoistika – deblkajak).

Nominovaní sportovci ASC Dukla

Atletika (8): Jakub Vadlejch, Nikola Ogrodníková (oba oštěp), Nikoleta Jíchová, Vít Müller (oba 400 m př.), Patrik Hájek, Volodymyr Myslyvčuk (oba hod kladivem), Tomáš Němejc, Ondřej Macík (oba 200 m)

Kanoistika (5): Martin Fuksa (C1 1000 m, C2 500 m), Petr Fuksa (C2 500 m), Josef Dostál (K1 1000 m), Jakub Špicar (K2 500 m), Daniel Havel (K2 500 m)

Sportovní střelba (4): Petr Nymburský (třípolohová malorážka), František Smetana (vzduchová puška), Matěj Rampula (rychlopalná pistole, vzduchová pistole), Veronika Blažíčková (vzduchová puška, třípolohová malorážka)

Moderní pětiboj (4): Lucie Hlaváčková, Martin Vlach, Marek Grycz, Veronika Novotná

Veslování (2): Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek (lehký dvojskif)

Dráhová cyklistika (2): Denis Rugovac, Jan Voneš (madison a omnium)

Vodní slalom (1): Tereza Fišerová (kayakcross)

Horská kola (1): Ondřej Cink (cross country)

Golf (1): Klára Davidson Spilková