Obrana spustila dotační program pro válečné veterány

Zatímco veteránů 2. světové války jsou už jen desítky, novodobých je přes 16 tisíc a další přibývají. Péče odboru pro válečné veterány a válečné hroby MO se tedy nově zaměřuje primárně na tuto skupinu. Protože je v ní řada těch, kteří řeší výrazné zdravotní problémy nebo omezení způsobená stářím, vyhlásilo Ministerstvo obrany nedávno dotační program zaměřený na kvalitní kompenzační zdravotnické pomůcky. Zájemci o ně mohou žádat od června.

„Jedná se o zásadní krok, který klientům umožní pořídit si lékaři doporučené pomůcky nad rámec zdravotního pojištění, protože pojišťovny často hradí jen zlomek ceny,“ vysvětluje plukovník Robert Speychal, ředitel odboru pro válečné veterány a válečné hroby.

Do dotačního programu se na rok 2024 zapojily Československá obec legionářská a Svaz válečných veteránů ČR. Každá obdržela na realizaci projektu dva miliony korun (SVV ČR 1 983 920 Kč, ČsOL 2 000 000 Kč).

„Zájemci o zápůjčku například skládacích či elektrických vozíků, chodítek, ale i naslouchátek, ortéz, speciálních zdravotnických matrací či spotřebního zboží jako jsou pleny, nemusí být členem ani jedné z organizací, pouze musí mít status válečného veterána,“ podotýká Speychal, podle něhož je možné požádat o zprostředkování i specifických pomůcek, například rehabilitačního elektrického přístroje k rozhýbání ruky po mrtvici.

Podmínkou pro zapůjčení pomůcek je ve většině případů kladný posudek od lékaře, z nějž je zřejmé, že daná pomůcka nezpůsobí kontraindikaci a zvýší kvalitu života klienta. S žádostí se mohou váleční veteráni obrátit na jejich terénní pracovníky (například zde: https://www.csol.cz/kontakty-na-kpvv), registrační formuláře pak naleznou na webových stránkách ČsOL a SVV ČR.

Od června se do programu zapojilo přes třicet veteránů, kteří nejčastěji žádali o skládací vozíky, chodítka a elektrické vozíky s řídítky. Prvním klientem byl 97letý druhoválečný veterán František Sochora, který obdržel skládací invalidní vozík. „Začal ho používat k rodinným výletům po okolí a je rád, že může jet fandit na fotbal i zajet s rodinou vnukovi na přísahu,“ prozradil Speychal.

Projekt s okamžitým dopadem na zvýšení kvality života a pozitivními reakcemi klientů bude pokračovat i v příštím roce, v plánu je ještě více rozšířit spektrum pomoci. Odbor pro válečné veterány a válečné hroby MO zároveň připravuje dotační programy pro oblast vzdělávání a sociálního začleňování.